Dodatek pielęgnacyjny w 2023 r. Wyjaśniamy, ile wynosi i komu przysługuje
W dzisiejszych czasach wielu Polaków ograniczyło swoje wydatki w związku z drożyzną i wysokimi cenami. Osobami, które szczególnie dotkliwie to odczuwają są seniorzy. Emeryci i renciści często otrzymują niskie emerytury, których wysokość nie pozwala na kupienie wszystkich leków czy opłacenie rachunków. Warto wiedzieć, że starszym osobom przysługuje wiele innych świadczeń, które mogą pomóc w codziennym funkcjonowaniu, a jednym z nich jest dodatek pielęgnacyjny.
Co to za świadczenie?
Dodatek pielęgnacyjny jest świadczeniem comiesięcznym, wypłacanym łącznie z emeryturą lub rentą. Przyznawany jest automatycznie po ukończeniu określonego wieku, jednakże można się o niego ubiegać również na wniosek. Wypłacany jest jako pomoc ze strony państwa i ma być wsparciem w częściowym pokryciu kosztów, które wynikają z niezdolności bądź ograniczonej niezdolności do samodzielnego funkcjonowania beneficjenta świadczenia.
Prawybory w Wieruszowie. Są oficjalne wyniki, zwycięzca zaskakujeKto może się ubiegać o dodatkowe pieniądze?
ZUS przyzna z urzędu dodatek pielęgnacyjny osobie, która ukończyła 75 lat. W tym przypadku nie trzeba dopełniać żadnych formalności. Osoby, które nie ukończyły 75 lat, ale chciałyby ubiegać się o przyznanie takiego świadczenia, muszą złożyć wniosek. Zakład przyzna dodatek pielęgnacyjny na wniosek, jeśli lekarz orzecznik ZUS (komisja lekarska ZUS) w orzeczeniu stwierdzi, że jesteś całkowicie niezdolny do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.
Polska idzie w ślady Unii Europejskiej. Rosjanie mają problem.
W jakiej wysokości?
ZUS wypłaca dodatek pielęgnacyjny w kwocie 294,39 zł. Należy mieć na uwadze, że jest to świadczenie podlegające corocznej waloryzacji, wolne od podatku dochodowego i niepodlegające egzekucji sądowej i administracyjnej.