Alimenty należą się nie tylko dzieciom. Sprawdź, kto jeszcze może ubiegać się o pieniądze
Obowiązek alimentacyjny zazwyczaj kojarzy nam się ze wsparciem finansowym udzielanym przez jednego z rodziców swojemu dziecku. Niewiele osób wie, że mogą wystąpić również takie sytuacje, w których to np. dorosłe dziecko będzie miało obowiązek finansowego wpierania rodziców. Pieniędzy można się domagać praktycznie w każdym wieku, jednak ich przyznanie zależy od wystąpienia kilku przesłanek.
Alimenty dla dorosłych osób. Obowiązek alimentacyjny
W polskim porządku prawnym instytucja alimentów regulowana jest przez przepisy znajdujące się w dziale trzecim Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Obowiązek alimentacyjny to instytucja prawna, która ma zapewnić środki utrzymania tym członkom rodziny, którzy nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb. Najczęściej możemy spotkać się z obowiązkiem alimentacyjnym realizowanym przez rodziców wobec małoletnich dzieci. Jednakże istnieją również inne rodzaje obowiązku alimentacyjnego, mogące dotyczyć np. dziadków lub rodzeństwa.
553 zł co miesiąc bez względu na wiek, trzeba złożyć wniosek. O tym dodatku mało kto wieStarszym osobom również mogą należeć się alimenty
W dzisiejszych czasach, pomimo wsparcia finansowego od państwa w postaci np. 14. emerytur, starszym osobom coraz trudniej się samodzielnie utrzymać. Pieniądze z emerytury często nie wystarczają na opłacenie rachunków, kupno leków czy zaspokojenie podstawowych potrzeb życia codziennego. W takiej sytuacji warto pamiętać o tym, że na rodzinie takiej osoby ciąży obowiązek alimentacyjny.
Zobacz: Dodatek węglowy w 2023 roku? Jest decyzja rządu.
Od kogo dorośli mają prawo żądać alimentów?
Należy wiedzieć, że osobę, której należą się alimenty, nazywa się Uprawnionym a osobę, która ma płacić alimenty Zobowiązanym. Zgodnie z polskim prawem rodzic nie może domagać się alimentów od potomka, jeśli pozostaje on w związku małżeńskim. W takiej sytuacji obowiązek alimentacyjny w pierwszej kolejności obciąża małżonka, czyli męża lub żonę. Gdy uzyskanie alimentów od małżonka jest niemożliwe, osoba dorosła może żądać alimentów od innych członków rodziny, zgodnie z następującą kolejnością: od dzieci i wnuków, od rodziców i dziadków, od rodzeństwa.
Kluczowe jest pojęcie niedostatku, czyli sytuacja osoby uprawnionej
Alimenty mogą zostać przyznane, gdy osoba o nie wnioskująca, znajduje się w niedostatku. Jest to pojęcie, której nie ma legalnej definicji, jednak zostało wypracowane na podstawie orzecznictwa. Rodzic znajduje się w niedostatku, czyli w trudnej sytuacji finansowej, gdy nie ma wystarczających środków na zaspokojenie swoich potrzeb, a nie może tego zrobić własnymi siłami. Rodzice mogą się domagać wsparcia finansowego od dzieci w sytuacji, gdy np. otrzymują niską emeryturę i nie są w stanie się z niej utrzymać - nie mogą sobie pozwolić na kupno leków, jedzenia czy opału.
Przed wnioskowaniem o zasądzenie alimentów należy pamiętać o tym, że podczas wydawania decyzji co do ich zasądzenia, sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe rodzica i sytuację majątkową dziecka. Oznacza to, że dziecko musi mieć dochody na poziomie umożliwiającym wsparcie finansowe rodzica.
Źródło: superbiz.se.pl., infor.pl.