BiznesINFO.pl
ZUS informuje o składkach. Można liczyć na ich całkowite umorzenie.

Wikimedia, Sunridin, lic. CC 3.0

Składki ZUS mogą być w pełni umorzone. Okoliczności muszą być jednak wyjątkowe

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

ZUS informuje, że w wyjątkowych przypadkach może umorzyć konieczność odprowadzania składek. Na takie fory mogą liczyć firmy w trudnej sytuacji finansowej, jednakże muszą to udowodnić. Umorzenie składek przez ZUS musi odbywać się na określonych zasadach. J

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy i na jakich zasadach ZUS może umorzyć składki

  • Czym jest Centrum Umorzeń

  • Jak 2020 r. zapisał się w historii ZUS pod względem składek

ZUS informuje o umorzeniu składek

ZUS może umorzyć konieczność odprowadzania składek, ale tylko pod pewnymi warunkami. Paweł Jaroszek, wiceprezes ZUS w rozmowie z PAP wyjaśnił, że ZUS może tego dokonać po spełnieniu przesłanek wynikających z litery prawa.

- Umorzenie w tradycyjnej postaci następuje na wniosek zainteresowanego, gdy udowodni on całkowitą nieściągalność należności lub bardzo trudną sytuację finansową i rodzinną - powiedział cytowany przez bankier.pl.

Okazuje się, że pandemia koronawirusa także odcisnęła swoje piętno na umorzeniu składek przez ZUS. Jaroszek przyznaje, że rząd wprowadził nowe instrumenty pomocowe dla przedsiębiorców.

Przypomnijmy, że tarcze antykryzysowe zakładały m.in.: umorzenie składek do ZUS, odroczenie płatności czy wypłatę świadczeń postojowych. Opłacone składki "na zapas" mogły zostać zwrócone płatnikowi lub naliczone na nowy okres.

ZUS i utworzenie Centrum Umorzeń

ZUS w 2017 r. zainicjował także utworzenie Centrum Umorzeń, które miało usprawnić i przyspieszyć proces wydawania decyzji w sprawie umorzeń składek. Centrum Umorzeń miało na celu podniesienie merytorycznej wagi wydawanych decyzji.

- Utworzenie CUM jest ważnym projektem dla ZUS. Jednym z podstawowych założeń było, aby wprowadzając centralizację zadań analitycznych, utrzymać dla klientów dostępność do usługi w lokalnych jednostkach Zakładu - mówi wiceprezes ZUS i dodaje, że pomimo utworzenia CUM, wnioski o umorzenie nadal można składać w placówce ZUS lub poprzez PUE.

Wniosek trafia do właściwego doradcy ds. ulg i umorzeń, który odpowiada za dokładną weryfikację wniosku. Zdaniem Jaroszka utworzenie Centrów Umorzeń zaowocowało nowymi standardami obsługi oraz weryfikacji wniosków.

- Wobec wszystkich wydanych przez CUM-y decyzji do WSA zaskarżonych zostało jedynie 7 proc. decyzji (wnioskodawcy w okresie od 1 kwietnia 2018 r. do 31 sierpnia 2020 r. złożyli 814 skarg do WSA). Wg stanu na 31 sierpnia 2020 r. rozpatrzonych zostało 429 skarg (oddalonych zostało 278 skarg, natomiast w 151 sprawach WSA uchyliły decyzję Zakładu i zwróciły sprawy do ponownego rozpoznania). Udział procentowy oddalonych skarg wyniósł zatem 65 proc. - informuje.

Jaroszek dodaje, że ZUS może umorzyć składki wobec płatnika tylko i wyłącznie w sytuacjach określonych literą prawa. Może to nastąpić m.in.: wtedy, gdy płatnik okaże się być całkowicie niewypłacalny. Jednocześnie zaznacza, że zanim ZUS podejmie podobne kroki, pomaga przedsiębiorcom wyjść z impasu.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >