Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Zamrożenie cen prądu w 2024 roku? Padła jasna deklaracja
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 28.11.2023 14:00

Zamrożenie cen prądu w 2024 roku? Padła jasna deklaracja

prąd
Iberion

Już niedługo do Sejmu ma trafić projekt ustawy przygotowany przez koalicję KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. Ma określać reguły ochrony wybranych odbiorców energii w nadchodzącym roku, a także złagodzić restrykcje dotyczące stawiania farm wiatrowych na lądzie. 

Zamrożenie cen energii elektrycznej w 2024 roku?

Dwa tygodnie temu Andrzej Domański zapowiedział, że ceny energii elektrycznej w 2024 r. dla gospodarstw domowych i samorządów zostaną zamrożone na podobnym poziomie, jak w tym roku.

Posłanka Polski 2050 poinformowała w mediach społecznościowych, że do Sejmu ma wpłynąć projekt koalicji dotyczący między innymi mrożenia cen energii w 2024 r. i liberalizacji przepisów dotyczących rozwoju turbin wiatrowych na lądzie. 

Duże zniżki dla seniorów w znanym markecie. Wiemy, co trzeba zrobić

Projekt ustawy koalicji

Dziennik Gazeta Prawna dotarł do informacji dotyczących tego, co będzie zawierał projekt ustawy, która ma zostać przedstawiona w Sejmie. Ceny energii mają zostać utrzymane na obecnym poziomie do końca czerwca 2024 roku, a potem ma zostać podjęta decyzja, czy te regulacje zostaną przedłużone. Wszystko będzie zależało od tego, jaka będzie sytuacja na rynku hurtowym.

Nowe przepisy dotyczące budowy wiatraków

DGP dowiedział się także, że ten projekt ustawy ma załagodzić obostrzenia dotyczące budowy farm wiatrowych na lądzie. Rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2016 roku wprowadził przepisy, które ustaliły odległość turbin wiatrowych od budynków mieszkalnych na dziesięciokrotność wysokości turbiny do najbliższych zabudowań, a ostatecznie została zmniejszona do 700 m. Według “Dziennika Gazety Prawnej” koalicja chce, żeby ten dystans wynosił 500 m.

Tagi: prąd Ceny