BiznesINFO.pl Polska i Świat Marzenia milionów Polaków mogą się w końcu spełnić. Zniesienie zakazu handlu nigdy nie było tak blisko
BiznesInfo

Marzenia milionów Polaków mogą się w końcu spełnić. Zniesienie zakazu handlu nigdy nie było tak blisko

26 października 2020
Autor tekstu: Konrad Karpiuk

Zakaz handlu w niedzielę może być zniesiony. Nowa ustawa Senacka

O zniesieniu zakazu handlu w niedzielę dyskutowano już w trakcie pierwszej fali, temat wrócił także w trakcie kolejnego wzrostu zachorowań. Takie rozwiązanie pozwoliłby na rozłożenie piątkowo-sobotniego tłumu w sklepach na przynajmniej dwa dni.

W czwartek Sejm uchwalił ustawę dotyczącą zwalczania i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się COVID-19. Projekt trafił do Senatu, pochyliła się nad nim senacka komisja zdrowia. To właśnie w komisji zdecydowano się na dopisanie zapisu o zniesieniu zakazu handlu w niedzielę.

Co ciekawe, jak zwraca uwagę Tomasz Skory z RMF FM, przepis wykracza poza zapis ustawy Sejmowej, co z reguł jest uznawane za naruszenie zasad stanowienia prawa. Jednakże będący autorem poprawki senator Adam Szejnfeld stwierdził, że są przepisy umożliwiające wykroczenie poza materię ustawy, jeśli pojawi się potrzeba takiej zmiany w trakcie rozpatrywania.

Za wprowadzeniem poprawki zagłosowało sześciu senatorów, tylko jeden był przeciwko. W uzasadnieniu zapisu napisano nie tylko o potrzebie rozładowania kolejek przed niedzielą, ale także powołano się na względy ekonomiczne. Dodatkowy dzień pracy w niedzielę pozwoliłby wielu przedsiębiorcom zwiększyć zyski.

1 . Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami 2 . Dotarli do rodziny, która wzięła udział w Nasz nowy dom. Ujawnili wszystkie tajemnice programu 3 . Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Kształt ustawy o zniesieniu zakazu handlu. Nie wszyscy będą zadowoleni

Ci, którzy cieszyli się, że w końcu uciążliwy zakaz handlu zostanie całkowicie zniesiony, muszą się jednak wstrzymać z otwieraniem szampanów. Senackie zapisy w projekcie ustawy antycovidowej nie przewidują stałego i kompletnego zniesienia niedziel niehandlowych.

Przede wszystkim, zapis miałby funkcjonować tylko przez ograniczony czas, a konkretnie na czas trwania stanu epidemii, oraz 90 dni po jego zniesieniu. Ponadto pracodawcy będą musieli zagwarantować pracownikom sklepów dwie wolne niedziele miesięcznie.

Zakaz handlu w niedzielę funkcjonuje już 2 lata. W tym roku zostały jeszcze dwie

Zakaz handlu w niedzielę został wprowadzony w 2018 roku na wniosek związków zawodowych. Z początku obejmował tylko niektóre z ostatnich dni tygodnia, ale od 2020 roku obejmował prawie wszystkie niedziele, poza kilkoma wyjątkami (z reguły przed świętami).

Oczywiście znalazło się dużo sklepów, które były w stanie wykorzystać wyjątki, czy też "dziury" w ustawie. Otwarte mogą być sklepy działające na zasadzie franczyzy (np. Carrefour Express), sklepy, w których sprzedają właściciele, jak i placówki pocztowe (co z kolei wykorzystała Żabka).

W trakcie pierwszej fali częściowo uchylono ustawę, tak aby ułatwić właścicielom sklepów bezpieczne przystosowanie ich do klientów. Uchylenie polegało jedynie na możliwości wykładania towaru w niedzielę, tak żeby na otwarcie półki były przygotowane na przyjście klientów.

Docelowo do końca 2020 roku niedziele niehandlowe miały być jeszcze 13 i 20 grudnia, przed świętami Bożego Narodzenia. Czy to się zmieni, zależy od drogi legislacyjnej ustawy antycovidowej i losów poprawki. Głosowanie w Senacie odbędzie się 26 października.

Obserwuj nas w
autor
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie