Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > W niedzielę jednak będzie można iść na zakupy? Powstał projekt ustawy, jest szansa na zniesienie zakazu handlu
Maria Glinka
Maria Glinka 21.07.2020 02:00

W niedzielę jednak będzie można iść na zakupy? Powstał projekt ustawy, jest szansa na zniesienie zakazu handlu

Kolejny postulat w sprawie zakazu handlu
Unsplash/Markus Spiske

Zakaz handlu do modyfikacji

Zgodnie z najnowszym projektem ustawy, przygotowanym przez grupę pracodawców, zakaz handlu miałby zostać zniesiony w trakcie trwania stanu epidemii oraz 180 dni po jego odwołaniu. Przepisy proponowane przez handlowców przewidują jeden wyjątek od tej reguły - zakaz handlu zostałby podtrzymany w te niedziele, w które jednocześnie wypada święto - podaje Business Insider Polska.

Wśród postulatów znalazł się także zapis o dwóch wolnych niedzielach dla pracowników, których firmy zostałyby ponownie otwarte w ostatni dzień tygodnia. Miałoby to dotyczyć zarówno osób związanych umowami o pracę, jak i zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Zmiany w zakazie handlu ochronią miejsca pracy?

Dotychczas obietnice przedsiębiorców dotyczące podjęcia działań na rzecz zniesienia zakazu handlu pozostawały bez pokrycia. Najnowsza inicjatywa ma szanse zaistnieć, ponieważ dokument został już przesłany do Rady Dialogu Społecznego, w skład którego wchodzą związkowcy, pracodawcy oraz przedstawiciele rządu.

Pracodawcy argumentują, że prowadzenie firmy w galeriach handlowych w czasie pandemii stało się nieopłacalne i stwarza poważne zagrożenie dla wielu miejsc pracy. Ich zdaniem rozwiązaniem tej sytuacji byłoby zniesienie zakazu handlu, dzięki któremu uda się uniknąć masowej redukcji zatrudnienia w branżach powiązanych z handlem. Co więcej, pracodawcy podnoszą, że w związku z rozłożeniem zakupów na 7 dni w tygodniu wzrośnie sprzedaż.

Tagi: zakaz handlu