BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Krzysztof Brejza podał konkretną, olbrzymią kwotę jaką kosztuje podatników Ojciec Rydzyk

24 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Portal "Onet" opublikował wyliczenia posła Platformy Obywatelskiej, Krzysztofa Brejzy, na tematego tego, ile kosztuje podatników działalność popularnego redemptorysty, o. Rydzyka. Sumy liczone są w milionach złotych.

Projekty zakonników z zakonu redemtorystów z Torunia finansowane są z kilku ministerstw. Rząd śmiało dokłada się do przedsięwzięć organizowanych przez toruński zakon. 

MSZ wydało ponad 1,7 mln zł 

Krzysztof Brejza ogłosił, że z przedstawionych mu danych wynika, iż Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało na projekty o. Rydzyka 1,784 mln zł brutto. Finansowanie przeznaczone zostało przede wszystkim na Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej, który działa pod auspicjami Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Obiekt co roku otrzymywał też z rządu około 200 tys. zł na swoją działalność. 

Kolejne 200 tys. zł zostało przekazane Rydzykowi na zamontowanie w kościele należącym do redemtorystów w Toruniu kamiennych tablic, na których znajdują się nazwiska 1059 Polaków, którzy ponieśli śmierć w czasie II wojny światowej z racji ratowania Żydów. 

Ministerstwo Kultury też hojnie wspiera Rydzyka 

Z tego ministerstwa Rydzyk otrzymał co najmniej 70 mln zł na sfinansowanie budowy muzeum, które będzie zorientowane na historię chrześcijaństwa i nauczanie Jana Pawła II. Tematyka muzeum będzie też odnosiła się do historii Polaków, którzy ryzykowali bądź stracili życie na rzecz ratowania ludności żydowskiej w czasie ostatniej wojny. Gdy zakonnicy wykazali, że koszty muzeum będą wyższe niż przewidywano, ministerstwo udzieliło im 117 mln zł z państwowych środków. 

Pozostałe dotacje

Na liście dotacji dla zakonnika znalazły się też te kierowane na reportaże dotyczące działalności rotmistrza Pileckiego, jedngo z żołnierzy wyklętych. Koszt tych produkcji filmowych kosztował MK około 180 tys. zł. 157 tys. zł kosztował z kolei projekt nawiązujący do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Za organizację i produkcję odpwoiadała TV Trwam. 

Wyliczenia zostały opublikowane przez Krzysztofa Brejzę, a opisał je portal Onet.pl.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >