Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wody Polskie nie zgadzają się na podwyżki cen wody. Ponad połowa wniosków odrzucona
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 06.07.2021 02:00

Wody Polskie nie zgadzają się na podwyżki cen wody. Ponad połowa wniosków odrzucona

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 13.08.2020. n/z Polskie pieniadze o nominale 100 zl.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wody Polskie zakwestionowały ponad 800 wniosków o podwyżki opłat za wodę i ścieki. To blisko połowa wszystkich wniosków, które rozpatrywał regulator. A wyższe opłaty przewiduje 94,5 procent wszystkich zgłoszeń.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego firmy wodno-kanalizacyjne żądają podwyższenia opłat

  • Ile decyzji było pozytywnych

  • Ile było łącznie zgłoszeń

Wody Polskie nie zgadzają się na podwyżki

Wody Polskie odmówiły zgody na podwyżki cen wody w ponad połowie przypadków. Firmy wodno-kanalizacyjne wnoszą o zatwierdzenie nowych taryf za dostarczanie wody i odprowadzenie ścieków od marca. Taryfy są wydawane na okres trzech lat.

Jak poinformował wiceszef Wód Polskich Paweł Rusiecki, na 1,6 tys. decyzji, jakie wydała instytucja, ws. taryf za wodę i ścieki w ok. 800 przypadków zgłaszane podwyżki zostały zakwestionowane przez regulatora. Jak podaje tvn24.pl, aż 94,5 proc. wniosków przewidywało podwyżki cen. Zaledwie 3 proc. zgłoszeń wiązało się z utrzymaniem cen, a tylko 2,5 proc. dotyczyło obniżek.

Skąd tyle wniosków o podwyżki cen wody?

Prezes Wód Polskich tłumaczył, że podwyżki, jakich oczekiwały przedsiębiorstwa mają być efektem wzrostu cen energii, surowców, materiałów, prowadzonych inwestycji oraz wzrostem kosztów osobowych. Jak dodaje, same inwestycje mają stanowić 33 proc. kosztów.

Do instytucji wpłynęło ok. 2,5 tys. z potrzebnych ok. 2,7 tys. zgłoszeń taryfowych od firm wodno-kanalizacyjnych. Wody Polskie wydały decyzje wobec 76 proc. zgłoszeń (ok. 1,6 tys.), z czego 53 proc. uzyskało pozytywną odpowiedź, a 47 proc. zakończyło się odmową.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]