BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Zapasy węgla rosną, Europa nie używa. Rekordowy spadek cen

10 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Węgiel powoli odchodzi do lamusa, a narody Europy zwracają się ku innym źródłom energii. Skutkuje to ogromnymi zapasami surowca, których nikt nie używa. Poziom tychże jest rekordowo wysoki, a poziom cen za tonę odwrotnie - rekordowo niski. Niebawem wydoby

Węgiel i sytuację związaną ze zużyciem tego surowca w Europie monitoruje katowicka Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), która na prowadzonym przez siebie portalu Polski Rynek Węgla publikuje kolejne analizy. Ta z poniedziałku mówi sama za siebie - Europa odchodzi od gospodarki napędzanej węglem, a zwraca się ku innym źródłom energii. Prosty wniosek wynika bowiem z tego, co dzieje się z zapasami węgla, które osiągnęły zaskakująco wysoki poziom.

Już obecnie, jak podaje za raportem Forsal.pl, zapasy węgla w europejskich portach są większe o 45% od tych, które gromadzone były zwyczajowo w latach 2015-2018. Od początku maja te wzrosły o 400 tys. ton do poziomu 7,1 mln ton węgla zgromadzonego w portach Europy. Spadają także ceny za tonę tego surowca - obecnie zbliżają się do 50 dolarów za tonę, który to poziom uważany jest za krytyczny.

Węgiel leży odłogiem, rekordowo niskie zużycie surowca

Jak wynika z indeksu CIF ARA, który obrazuje ceny węgla w portach Amsterdamu, Rotterdamu oraz Antwerpii, od początku maja cena tony węgla spadła z 58,38 dolarów za tonę do 53,88 dolarów za tonę. Ceny pikują więc w zastraszającym tempie do poziomu, kiedy dalsze pozyskiwanie węgla stanie się nieopłacalne. Choć autorzy raportu z ARP przyznają, że ceny nie osiągnęły punktu krytycznego, juz teraz "prognozy co do produkcji energii z węgla w kluczowych dla rynku Niemczech są mało optymistyczne".

Liczby mówią same za siebie - w Niemczech produkcja energii spadła do poziomu 36,79 terawatogodzin. Z tej puli węgiel zajmuje 21 terawatogodzin, co oznacza, że poziom jego produkcji rok do roku zmniejszył się o 28 gigawatogodzin. Na znaczeniu zyskał zaś gaz i źródła odnawialne.

Spadki cen węgla widoczne są także przez pryzmat cen surowca rosyjskiego. Sprowadzany ze wschodu węgiel już teraz kosztuje 48.08 dolarów za tonę, przez co, jak czytamy w raporcie ARP, "niektórzy rosyjscy producenci ograniczyli swoja produkcję i dostawy do portów północnych aby zmniejszyć straty".

Tagi:

węgielUnia EuropejskaEuropaenergetyka

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >