BiznesINFO.pl Finanse Ważne wieści dla wielu rodziców. Jest decyzja, chodzi o ulgę na dziecko
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ważne wieści dla wielu rodziców. Jest decyzja, chodzi o ulgę na dziecko

7 grudnia 2023
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

Do tej pory było tak, że rodzice mogli rozliczać się podatkowo wspólnie z dziećmi, jednak w większości z przywileju tego korzystali ci, którzy na co dzień sami się nimi zajmowali. Teraz jednak fiskus zaczął odmawiać korzyści podatkowych rozwodnikom dzielącym się wychowaniem wspólnego potomstwa. O ważnym wyroku w tej sprawie informuje “Rzeczpospolita”.

Ulga dla samotnie wychowujących dziecko. Jak to działa?

Na początek teoria dotycząca wskazanej wyżej ulgi podatkowej . Otóż ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci zakłada rozliczenie podatku PIT na preferencyjnych zasadach, dzięki czemu zobowiązanie podatkowe danej osoby zostaje obniżone . Z tego rozwiązania mają prawo korzystać osoby opodatkowane według skali. Ulga przysługuje im na dzieci małoletnie, pełnoletnie z niepełnosprawnością oraz studentów w wieku do 25 lat.

Preferencja polega na obliczeniu podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Dzięki takiemu sposobowi obliczenia podatku kwota wolna od podatku (czyli 30 000 zł) będzie realizowana dwukrotnie (2 × 30 000 zł = 60 000 zł) – czytamy na rządowej stronie podatki.gov.pl.

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk odchodzi ze stanowiska. Jaką dostanie emeryturę?
Zbliża się ważna data w ZUS. Po 1 stycznia już nie złożysz tych dokumentów, zmieniły się terminy

Historia pewnego rozwodnika. Oto co stwierdzili urzędnicy

Pewien rozwodnik, ojciec ośmiolatka, zwrócił się z prośbą o interpretację podatkową dotyczącą jego prawa do korzystania z rozliczenia PIT jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. Chłopiec mieszka z tatą, to właśnie on w większości zajmuje się dzieckiem, a jego była żona ma kontakt z synem tylko w dni ustalone przez sąd.

Ojciec nie pobiera 500 plus, nie ma partnerki, zajmuje się chłopcem bez niczyjej pomocy. Fiskus uznał jednak, że nie spełnia on warunków uprawniających do przyznania ulgi. W opinii urzędników przysługuje ona bowiem tylko wtedy, gdy udział drugiego rodzica w wychowaniu dziecka jest całkowicie wykluczony. Mężczyzna zaskarżył tę interpretację. Jaki był efekt?

Sąd miał na ten temat inne zdanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim orzekł, że skarżący ma prawo do zastosowania preferencji w PIT.

W ocenie sądu status samotnego rodzica należy do tego, który wykonuje wszystkie obowiązki związane z zadbaniem o prawidłowy rozwój dziecka i to, że drugi rodzic doraźnie zajmuje się potomstwem, nie wpływa na utratę tegoż statusu. Wyrok ten nie jest prawomocny.

Ważne wyliczenia dla emerytów i rencistów. Zmiany czekają ich od 1 marca
Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie