Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Zmiany w świadczeniu cię ucieszą. Waloryzacja podniesie twoją emeryturę o niemal 10%, jest już termin
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 28.05.2020 02:00

Zmiany w świadczeniu cię ucieszą. Waloryzacja podniesie twoją emeryturę o niemal 10%, jest już termin

pieniadze-pixabay-jarmoluk
Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay

Waloryzacja w lipcu znacznie podniesie emeryturę

Wszystkie osoby, które planują przejście na emeryturę, powinny poczekać do lipca. Jak podaje dziennik “Fakt”, złożenie wniosku w tym miesiącu zagwarantuje znacznie wyższą emeryturę dzięki corocznej waloryzacji kapitału początkowego i składek.

MRPiPS poinformował, że wskaźnik tegorocznej waloryzacji wyniesie 8,94 proc. I to właśnie o taki procent zostaną podniesione wszystkie oszczędności zbierane na koncie w ZUS. W efekcie emerytura będzie wyższa.

Poczekaj na waloryzację

Dla przykładu: przy oszczędnościach w ZUS na poziomie 500 tys. zł przejście na emeryturę w maju lub czerwcu daje świadczenie w wysokości 1912 zł. Ale jeśli poczekamy ze składaniem wniosku do lipca, to dzięki waloryzacja emerytura wyniesie 2082 zł, czyli o 170 zł więcej.

Znaczenie tej waloryzacji dla emerytury podkreśla na łamach “Faktu” Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan. Jego zdaniem dzięki waloryzacji rocznej, przyszły emeryt zyskuje więcej, niż gdyby oszczędności trzymał na koncie bankowym. I dodaje, że żaden bank nie zagwarantuje takiego oprocentowania.

Czerwcowa emerytura na majowych zasadach

W tym roku seniorzy nie muszą bać się przejścia na emeryturę w czerwcu. Do tej pory był to jedyny miesiąc, kiedy emerytury były niekorzystnie wyliczane, na czym można było stracić setki złotych. Jednak w końcu rozwiązano problem czerwcowych emerytur, które mają być wyliczane według zasad z maja. Jednak jeśli ktoś ma taką możliwość, to lepiej, żeby zaczekał na lipiec. Wtedy skorzysta z rocznej waloryzacji.

Tagi: Emerytura