Waloryzacja emerytur w 2021 r.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 25 Maja 2020

Dwie wiadomości o waloryzacji emerytur 2021. Jedna jest dobra, ale druga cię nie ucieszy

Waloryzacja emerytur w 2021 r. na pewno się odbędzie, co w dobie pandemii może uspokoić wielu seniorów. Aktualna koniunktura wskazuje jednak, że o podwyżkach mogą zapomnieć.

Co ma wpływ na waloryzację emerytur?

Na ostateczny kształt waloryzacji ma wpływ aktualna sytuacja w gospodarce, w szczególności rozkład cen towarów i usług konsumpcyjnych. Poza wskaźnikiem inflacji ogłaszanym przez GUS waloryzacja zależy także od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzednim.

Tegoroczna kondycja gospodarki nie pozwala z optymizmem patrzeć na przyszłoroczną waloryzację. Nadejście koronawirusa, zamrożenie wielu branż i kryzys gospodarczy wpłyną na szczególnie niski poziom waloryzacji w porównaniu z ubiegłymi latami.

Pięciu producentów samochodów wydłuża gwarancję. Twoje auto też może być objęte programemPięciu producentów samochodów wydłuża gwarancję. Twoje auto też może być objęte programemCzytaj dalej

O ile wzrośnie emerytura? Dwa scenariusze

Portal money.pl szacuje, że w najlepszym wypadku waloryzacja wyniesie w 2021 r. ok. 3,81 proc. Oznacza to, że na każdy 1 tys. emerytury przypadałoby 31,8 zł brutto (od marca 2021 r.). Skrajnie optymistyczny wariant to 3,58 proc.

Realizacja tego scenariusza jest jednak mało prawdopodobna. Analitycy przewidują, że realne wskaźniki przyszłorocznej waloryzacji nie przekroczą 2,8 proc. Jest to wariant minimalny, który uwzględnia jedynie inflację, nie biorąc pod uwagę realnego wzrostu płac. Prawdopodobnie dlatego, że eksperci przewidują, że w tym roku będzie zerowy.

Tegoroczna waloryzacja wyniosła 3,56 proc., a gwarantowana kwota – 70 zł. To przedsięwzięcie kosztowało budżet państwa ok. 8 mld zł. W kontekście przyszłorocznej waloryzacji należy pamiętać o obietnicy wypłaty czternastej emerytury pod koniec 2021 r. W wyniku tego budżet ulegnie uszczupleniu, przez co nie należy spodziewać się zbyt wysokich wskaźników waloryzacji emerytur.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Majątek nowej prezes Sądu Najwyższego zwala z nóg. Ujawniamy

Największa i najniższa emerytura w Polsce. Znamy już kwoty, jedną od drugiej dzieli ogromna przepaśćNajwiększa i najniższa emerytura w Polsce. Znamy już kwoty, jedną od drugiej dzieli ogromna przepaśćCzytaj dalej

Waloryzacja być musi, ale wysokie podwyżki niekoniecznie

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska oznajmiła, że przyszłoroczna waloryzacja nie jest zagrożona. Swoje słowa opiera na orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym emerytury muszą być waloryzowane.

Jednak szefowa ZUS zwraca uwagę, że konstytucyjne prawo do zabezpieczenia społecznego, przysługujące każdemu obywatelowi, nie oznacza, że nie ponosi on konsekwencji negatywnej sytuacji finansowej państwa, która jest pokłosiem np. kryzysu gospodarczego. Wskaźnik musi bowiem odpowiadać aktualnej koniunkturze, a więc w 2021 r. może być wyjątkowo niski. Jednak na pierwsze informacje dotyczące przyszłorocznej waloryzacji trzeba poczekać do czasu aż rząd przedstawi założenia budżetowe na 2021 r.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czarna wizja jasnowidza Jackowskiego. Zacznie się nagle, wszystkich nas zaskoczy
  2. Nauczanie zdalne zostanie z nami na dłużej? Ważny apel Związku Nauczycielstwa Polskiego
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Zniosą znienawidzony zakaz, jest potwierdzenie. Padła dokładna, możliwa data
6 tys. samochodów 4 marek musi pilnie trafić do warsztatu. Sprawdź pocztę, także mogłeś otrzymać wezwanie6 tys. samochodów 4 marek musi pilnie trafić do warsztatu. Sprawdź pocztę, także mogłeś otrzymać wezwanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News