BiznesINFO.pl Energetyka Wakacje rachunkowe dla firm. Rząd szuka rozwiązania na wysokie ceny gazu
Pixabay

Wakacje rachunkowe dla firm. Rząd szuka rozwiązania na wysokie ceny gazu

16 stycznia 2023
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

Rząd ma wprowadzić tzw. wakacje rachunkowe, które rozwiążą problem braku osłon w sprawie cen gazu. Miałyby one objąć firmy, które nie podlegają pod ustawę o przedsiębiorstwach energochłonnych — donoszą źródła zbliżone do rządu, na łamach Dziennika Gazety Prawnej.

Wakacje rachunkowe dla wybranych 

Źródła zbliżone do rządu podają, że wakacje rachunkowe zostałyby wprowadzone wzorem już obowiązujących wakacji kredytowych. Nowe rozwiązanie ma objąć tych przedsiębiorców, którzy jak na razie nie otrzymali od państwa żadnych osłon w związku z cenami gazu. Chodzi zatem o firmy niepodlegające pod ustawę o przedsiębiorcach energochłonnych. Są to m.in. piekarnie.

Wakacje rachunkowe miałyby przysługiwać przez cztery miesiące w roku . Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, szczegóły rozwiązania mogą zostać ogłoszone w ciągu najbliższych dni lub tygodni. Źródła zbliżone do rządu mówią o wsparciu ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Co na ten temat mówią eksperci?

Adam Abramowicz, rzecznik MŚP (sektora małych i średnich przedsiębiorstw) zauważa w rozmowie z DGP, że planowane rządowe wsparcie nie rozwiąże problemu braku osłon, gdyż większe rezultaty przyniosłoby wprowadzenie limitów cen gazu . Z drugiej strony lepsze to, niż nic.

Z kolei Michał Smoleń z Fundacji Instrat przyznaje, że choć jest to doraźna forma pomocy, którą należy postrzegać przez pryzmat zbliżających się wyborów, to może ona m.in. zapobiec zwolnieniom na rynku pracy.

Ale to i tak kolejne obciążenie. Jeżeli opcja będzie atrakcyjna, skorzystają z niej nie tylko firmy na krawędzi bankructwa , lecz także te w niezłej sytuacji, które np. z powodzeniem przerzuciły koszty na swoich klientów, podnosząc ceny — prognozuje ekspert na łamach DGP.

Postulaty Ministerstwa Rolnictwa

W tym temacie wspomnieć jeszcze należy, iż Ministerstwo Rolnictwa ma zamiar rozszerzyć listę przedsiębiorstw energochłonnych o m.in. piekarnie, mleczarnie i masarnie. W tym celu potrzebuje jednak notyfikacji Komisji Europejskiej (wniosek o jej otrzymanie trafił już do odpowiedzialnego za notyfikacje Ministerstwa Rozwoju i Technologii).

Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie