BiznesINFO.pl Energetyka W Polsce powstanie największy magazyn energii w Europie. PGE uzyskał zgodę
East News

W Polsce powstanie największy magazyn energii w Europie. PGE uzyskał zgodę

21 lipca 2022
Autor tekstu: Magdalena Madoń

Polska Grupa Energetyczna poinformowała o rozpoczęciu nowej inwestycji. Zbuduje największy magazyn energii w Europie.

Wielka i potrzebna inwestycja

Prezes URE wydał PGE promesę koncesji na magazynowanie energii. Nowy magazyn energii powstanie w Żarnowcu.

Instalacje zapewnią bezpieczną integrację systemową nowych odnawialnych źródeł energii, przyczynią się do stabilizacji systemu elektroenergetycznego oraz poprawią bezpieczeństwo energetyczne kraju — powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Celem projektu jest połączenie magazynu energii BMEE z istniejącą ESP Żarnowiec o mocy 716 KW. Jak informuje PGE, Projekt budowy wielkoskalowego Bateryjnego Magazynu Energii Elektrycznej (BMEE) przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej (ESP) Żarnowiec o mocy nie mniejszej niż 200 MW i pojemności ponad 820 MWh jest jednym z największych tego typu projektów na skalę europejską .

Instalacja o mocy 921 MW i pojemności ponad 4,6 GWh może zasilić energią około 200 tys. domów przez 5 godzin ( w założeniu, że średnie obciążenie wyniesie 5 kW na dom).

Inwestycja powstanie w odległości ok. 10 km od Morza Bałtyckiego, gdzie PGE posiada trzy decyzje lokalizacyjne umożliwiające budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 3,5 GW. W odległości ok. 30 km od planowanego magazynu znajduje się Farma Wiatrowa "Lotnisko" o mocy 100 MW. PGE ocenia, że bliskie położenie tych jednostek umożliwi integrację zielonej energii i ułatwi jej sterowalność.

Grupa PGE poszukuje już partnerów biznesowych w celu sfinansowania inwestycji, ubiega się również o dotację ze środków Komisji Europejskiej. Prezes PGE informował wcześniej, że szacunkowy koszt magazynu energii w Żarnowcu może wynieść ok. 900 mln zł .

Strategia PGE

PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce. Jak podaje na swojej stronie, planuje budowę jednostek magazynowania energii o łącznej mocy co najmniej 800 MW do 2030 roku.

Rozwój magazynów energii jest konieczny głównie ze względu na rozwój odnawialnych źródeł energii, które nie są źródłami o stałej dyspozycyjności, czyli takich, których produkcja uzależniona jest od zmiennych warunków atmosferycznych.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie