Dzisiaj wchodzą w życie nowe przepisy podatkowe
pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 1 Listopada 2019

Ważne zmiany w podatkach wchodzą w życie już od dzisiaj. Przygotuj się na zmiany

VAT ulegnie zmianie. W piątek 1 listopada 2019 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. Zostanie wprowadzona Wiążąca Informacja Stawkowa dotycząca VAT. Zmianie ulegną też stawki VAT na e-książki i e-prasę.

VAT zmodyfikowany

VAT przechodzi zmiany. 1 listopada weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. Resort finansów tłumaczy, że wprowadzenie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS) ma ułatwić podatnikom stosowanie przepisów obejmujących stawki VAT, a także gwarantować im w tym zakresie odpowiednią ochronę. "To gwarancja dla przedsiębiorcy, że jego produkt lub usługa ma właściwą stawkę VAT według klasyfikacji CN lub PKWiU" - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Jak podaje portal bankier.pl, Wiążąca Informacja Stawkowa ma wiązać organ podatkowy wobec podatnika, dla którego została wydana - w odniesieniu do towaru lub usługi, której dotyczy. Z ochrony mogą też korzystać inni podatnicy, którzy będą zaangażowani w obrót towarem albo świadczący usługi, które obejmuje WIS. Opłata za wydanie WIS będzie wynosić 40 zł. Decyzje będą wydawane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Ma ona zawierać opis towaru lub usługi bądź paru towarów lub usług, składających się na jedno świadczenie, ich weryfikację zgodnie z odpowiednią klasyfikacją, a także określoną stawkę podatku VAT.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że Wiążąca Informacja Stawkowa może obejmować stan prawny, które wejdzie w życie od 1 kwietnia przyszłego roku. Wtedy zacznie obowiązywać zasadnicza część tzw. nowej matrycy VAT. "Takie rozwiązanie ma umożliwić zapoznanie się przez podatników z nowym systemem i wcześniejsze otrzymanie istotnych dla nich informacji na temat opodatkowania towarów i usług w nowych realiach" - wyjaśnia resort finansów.

Kontrola drogowa nie musi Cię zaskoczyć. Prosty sposób na sprawdzenie ilości punktów karnychKontrola drogowa nie musi Cię zaskoczyć. Prosty sposób na sprawdzenie ilości punktów karnychCzytaj dalej

VAT będzie niższy

W trakcie okresu przejściowego, czyli od 1 listopada br. do 31 marca 2020 r. w zakresie stawek VAT, które są ważne do 31 marca 2020 r. podatnicy będą mogli wnioskować o indywidualną interpretację prawa podatkowego. Jednak od tego przepisy są wyjątki. Będzie można wystąpić o przyznanie WIS w zakresie stawek VAT, które ulegną zmianie 1 listopada 2019 roku. Nieduża część nowej matrycy VAT wejdzie w życie właśnie tego dnia.

Dotyczy to nowych stawek VAT na elektroniczne książki i e-prasę. Od 1 listopada książki każdego rodzaju, również te w formie cyfrowej podlegają 5-procentowej stawce , natomiast czasopisma, magazyny, gazety i dzienniki, w tym, e-prasa podlegają 8-procentowej stawce VAT. Do tej pory stawka wynosiła 23 procent. Dzięki nowelizacji ulega obniżeniu i równocześnie zrównane zostają stawki VAT na wydawnictwa w wersji drukowanej z tymi wydawnictwami w formie cyfrowej. Ministerstwo Finansów uważa, że sposób wydawania jest nieważny i nie powinien mieć znaczenia przy nakładaniu stawek. (PAP)

Lidl w sobotę przeżyje szturm. Sieciówka rzuci prawdziwy hitLidl w sobotę przeżyje szturm. Sieciówka rzuci prawdziwy hitCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy, skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Ojciec piątki dzieci pokłócił się z żoną. Zrobił test DNA, szybko go pożałował
  6. Fatalne informacje dla kierowców. Już niedługo paliwo absurdalnie zdrożeje, nadchodzi ciężki czas dla zmotoryzowanych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News