Urząd nie zasłoni się koronawirusem, pracownicy mają pomagać obywatelom
EAST NEWS
Autor Maria Glinka - 22 Kwietnia 2020

Rząd wydał nowe rozporządzenie. Jedna grupa Polaków natychmiast wróci do pracy, nie zasłonią się koronawirusem

Urząd ma pomagać obywatelom i firmom w załatwianiu najważniejszych spraw już od środy. Nowe rządowe rozporządzenie nakazuje powrót urzędników do pracy i wprowadza niemożność uchylania się od wykonywania obowiązków zawodowych z powodu koronawirusa.

Urząd wraca do pracy

Urząd nie będzie miał już dobrej wymówki w postaci koronawirusa. Najnowsze rządowe rozporządzenie, które weszło w życie dzisiaj (22 kwietnia) wylicza cały katalog czynności, które będą musiały wykonywać urzędy w Polsce na rzecz mieszkańców oraz firm.

Od środy do urzędów można zgłaszać się ze sprawami związanymi z:

- rejestracją stanu cywilnego,

- ewidencją ludności i dowodami osobistymi,

- pomocą społeczną,

- świadczeniem usług komunalnych,

- działaniem urzędów pracy (wsparcie przedsiębiorców w związku z epidemią),

- wydawaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych,

- decyzjami architektoniczno-budowalnymi i innymi związanymi z inwestycjami (np. dotyczącymi ochrony środowiska).

Wirusolog podaje kluczową datę dla epidemii w Polsce. 5 dni później będzie można ustalić konkretne prognozyWirusolog podaje kluczową datę dla epidemii w Polsce. 5 dni później będzie można ustalić konkretne prognozyCzytaj dalej

Do tej pory wywiązanie się z zawodowych zobowiązań pozostawiało wiele do życzenia. W ok. 20-25 proc. placówek w dalszym ciągu są pewne ograniczenia, a „urzędnicy zrobili sobie ferie” – ocenia Marek Konieczny, prezes Związku Dealerów Samochodów.

Problemy z samochodami i wydaniem dokumentów

Niejednokrotnie mieszkańcy mieli problemy z uzyskaniem zezwolenia na budowę, otrzymaniem aktu urodzenia czy wydaniem prawa jazdy.

Jednak główne utrudnienia wiązały się dotychczas z brakiem możliwości zarejestrowania samochodu – niektóre urzędy zamknęły się całkowicie, a inne rejestrowały tylko nowe pojazdy. Dlatego też prezes ZDS liczy, że nowe rozporządzenie przyczyni się do poprawy sytuacji w branży motoryzacyjnej.

„To bardzo ważny zapis prawny. Od kilku tygodni apelujemy do władz centralnych i samorządowych, aby uporządkować ten problem. Bo i klienci, i przedsiębiorcy w każdym miejscu w Polsce muszą mieć dostęp do możliwości zakupu i rejestracji nowych i używanych pojazdów” – stwierdził Konieczny.

Komornik wbrew prawu może zająć 500 plus? Zapis w przepisach wywołuje kontrowersjeKomornik wbrew prawu może zająć 500 plus? Zapis w przepisach wywołuje kontrowersjeCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister planuje podjęcie kluczowej decyzji

Lepiej unikać wizyt w urzędach

Karolina Gałecka ze stołecznego ratusza zapewnia, że urzędnicy od początku pandemii obsługują mieszkańców, ale preferowany jest kontakt wirtualny. Urząd warszawski jest jednak gotowy na ewentualną wizytę w placówce – zabezpieczono punkty kancelaryjne, a wszystkie formalności można załatwić w jednym miejscu. W celu rozwiązania pilnej sprawy, wymagającej stawienia się w urzędzie osobiście, można umówić się za pomocą miejskiego systemu rezerwacji.

Rzeczniczka ratusza przypomina, że wiele formalności da się załatwić elektronicznie np. wykorzystując ePUAP czy portal Emp@tia (w przypadku 500 plus i zasiłków).

Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Ślub w czasie pandemii

Gałecka zaznacza, że w dalszym ciągu można brać śluby i wielu Warszawiaków decyduje się na taki krok mimo pandemii.

„W Warszawie zamkniętych jest sześć USC, ale w wyznaczonych miejscach działają” – informuje rzecznika ratusza, która podkreśla, że żadna ceremonia zaślubin nie została odwołana z inicjatywy urzędów. W uroczystościach mogą brać udział jednak tylko przyszli małżonkowie, świadkowie oraz urzędnik.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wieczorem zgromadzimy się przed ekranami. Czy prezydent powie co dalej? Padną odpowiedzi na nurtujące pytania
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Odkryto ślady koronawirusa w zadziwiającym miejscu. Doniesienia z Włoch obiegły media

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News