biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Technologie > UOKiK zdecydował. Wypożyczalnia rowerów zapłaci wysoką karę
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 19.02.2024 13:35

UOKiK zdecydował. Wypożyczalnia rowerów zapłaci wysoką karę

nextbike
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Wypożyczalnie rowerów obsługiwane przez aplikacje mobilne na stałe wpisały się w krajobrazy polskich miast. Jedną z działających w Polsce spółek jest Nextbike, która właśnie została surowo ukarana przez UOKiK dotkliwą karą.

Nextbike ukarany przez UOKiK

Uwagę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta przyciągnęła zmiana regulaminu w świadczeniu usług przez Nextbike Polska. W przeciwieństwie do określonych czasowo, chwilowych umów na przejazd, mowa o regulaminie stanowiącym stałe warunki utrzymywania konta w usłudze. Ta umowa zawierana jest na czas nieokreślony.

Postępowanie zostało wszczęte przez UOKiK za sprawą zgłoszeń od użytkowników, którzy w 2020 roku zostali obciążeni dodatkowymi opłatami. Nextbike Polska zdecydował się bowiem jednostronnie zmienić warunki umowy, co w wybranych miastach poskutkowało obciążeniem kont dodatkową opłatą w wysokości 10 zł. Jeśli konto nie było doładowane odpowiednią kwotą, użytkownicy otrzymywali wezwania windykacyjne.

Podwyżki cen w Vectrze. Spółka odpowiada na zarzuty klientów i UOKiK

Brak przesłanek do zmiany regulaminu

Prezes UOKiK zdecydował, że taka praktyka narusza prawa konsumentów. W jego ocenie w regulaminach Nextbike zabrakło wskazania przesłanek, które określałyby, kiedy możliwa jest zmiana warunków umowy. 

Klienci nie mogli przewidzieć, że w ich umowach zawieranych na czas nieokreślony dojdzie do niekorzystnych dla nich zmian warunków. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wskazał, w jaki sposób powinna przebiegać poprawna procedura:

Zmiana ceny usługi w przypadku kontraktu zawieranego na czas nieokreślony uwarunkowana jest odpowiednimi postanowieniami, przewidzianymi przed zawarciem umowy. Muszą one jasno określać ważne przesłanki uprawniające do modyfikacji zobowiązania. W przypadku tego przedsiębiorcy klauzule w umowach były abuzywne i nie powinny być stosowane.

W praktyce Nextbike informował o zmianie w regulaminie, która poskutkowała naliczeniem dodatkowych opłat, drogą mailową. Zastosowano mechanizm domyślnej zgody – jeśli w ciągu 14 dni od otrzymania wiadomości klient nie przekazał pisemnie braku zgody, wówczas automatycznie zakładano akceptację nowych warunków.

Klienci będą mogli pozwać Nextbike

Nextbike Polska został ukarany grzywną w wysokości 791 tys. zł. Decyzja nie jest prawomocna. Jeśli dojdzie do uprawomocnienia, to  spółka ponadto będzie musiała poinformować o decyzji swoich klientów bezpośrednio, a także na stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Użytkownicy zyskają prawo do dochodzenia swoich praw na drodze sądowej.

Powiązane
Dubajska czekolada, Pistacje
Mroczna strona szału na dubajską czekoladę. Skutki odczują nawet ci, którzy nie lubią słodyczy
las, ludzie, deszcz
Majówka 2025. Pogoda nie dopisze wszędzie. W tych regionach o grillu i opalaniu można zapomnieć
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: