BiznesINFO.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ukraiński rząd odpowiedział Franciszkowi na słowa o "szczekaniu" NATO. Papież ma materiał do przemyślenia

4 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Rzecznik ukraińskiego MSZ odpowiedział papieżowi Franciszkowi na słowa o "szczekaniu NATO pod drzwiami Rosji". Ołeh Nikołenko oświadczył z całą stanowczością, że wojna na Ukrainie nie została sprowokowana przez Ukrainę, NATO ani żadną inną stronę. Nikołenko odpowiedział głowie Kościoła na łamach portalu Hromadske.

Papież Franciszek w wywiadzie opublikowanym przez "Corriere della Sera" we wtorek stwierdził, że jednym z powodów napaści Rosji na Ukrainę mogło być "szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO". Słowa te odbiły się szerokim echem na całym świecie.

Papież Franciszek pomimo zaproszenia do Kijowa przyznał, że najpierw chciałby odwiedzić Moskwę i porozmawiać z Władimirem Putinem. Głowa Kościoła Katolickiego nie dostała jednak wciąż odpowiedzi z Kremla.

Do Kijowa papież zdecydował się wysłać zaś dwóch kardynałów, Kanadyjczyka Michaela Czerny'ego i Polaka Konrada Krajewskiego.

Papież krytykuje patriarchę Moskwy

Franciszek podczas wywiadu przypomniał również, że rozmawiał już z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem. Ten podczas wideo spotkania miał czytać z kartki uzasadnienia dla wojny.

Papież bardzo krytycznie wyraził się o łączeniu religii i polityki, co ma miejsce obecnie w Rosji, o czym może świadczyć nazwanie Cyryla "ministrantem Putina".

Ukraińskie MSZ delikatnie odpowiada Franciszkowi

Rzecznik ukraińskiego MSZ mówił także, że docenia fakt zainteresowania Watykanu wydarzeniami w Ukrainie. W swojej wypowiedzi Nikołenko przypomniał także o zaproszeniu papieża do Kijowa, którego Ukraińcy wciąż nie odwołali.

Fakt niechęci Kremla do spotkania ze Stolicą Apostolską rzecznik interpretuje jako jasny przekaz do świata, że Rosja nie jest zainteresowana zawarciem pokoju i zaprzestaniem rozlewu krwi w Ukrainie.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Donald Tusk złożył wniosek o unijną emeryturę. Świadczenie będzie naprawdę pokaźne

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Fidżi także dopiekło Rosjanom. Sąd na wyspach wydał wyrok na majątek oligarchy

Czytaj więcej >
samolot

Polska i Świat

PAŻP i ZZKRL podpisali porozumienie. Początek restrukturyzacji przed nami

Czytaj więcej >
Prezes NBP ze specjalną nagrodą, którą przyznał sobie de facto sam

Polska i Świat

Kto prezesem NBP? Prezydent Andrzej Duda ma kandydata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ambasador Rosji w USA ogłosił zaskakującą decyzję. Amerykańskie media przypominają także o Polsce

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiana nadawania telewizji już jutro w pięciu województwach. Stare telewizory nie podołają

Czytaj więcej >