ubezpieczenia
Pixabay/frycyk01
Autor Paulina Musianek - 20 Sierpnia 2019

Miliony Polaków padło ofiarą oszustwa. Chodzi o fałszywe ubezpieczenia. Możesz odzyskać pieniądze

Ubezpieczenia tzw. uefki, które wykupiło 5 mln Polaków na łączną kwotę ok. 50 mld zł okazały się oszustwem. Przełomowy wyrok pomoże odzyskać pieniądze.

Ubezpieczenia uefki - toksyczne polisy

Ubezpieczenia mające tylko 1% środków na ochronę ubezpieczeniową, a pozostałe 99% na akcje i obligacje – czyli popularnie niegdyś “uefki” właśnie zostały unieważnione. Potwierdził to prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Dotychczas orzecznictwo sądów apelacyjnych nie było korzystne dla konsumentów. Wcześniej na szczeblach niższych instancjach wygrywali konsumenci, ale na poziomie apelacji – ubezpieczyciele. Teraz to się zmieniło. Warszawski Sąd Apelacyjny prawomocnie unieważnił całą umowę z uefką – nakazał oddanie klientowi tyle, ile ten od 2010 r. wpłacił.

Skoro w całej umowie element ubezpieczeniowy był iluzoryczny, nie można jej nazywać umową ubezpieczenia. Tym bardziej że niezależnie od okoliczności zyskiwał tylko przedsiębiorca, a tracił klient - czytamy w "DGP" wyjaśnienie sądu.

Może to otworzyć furtkę dla innych pokrzywdzonych. Niektóre towarzystwa ubezpieczeń będą musiały przygotować się na wypłatę setek milionów złotych.

Resort zabrał głos w sprawie 500 plus. Wiemy, kto nie dostanie pieniędzyResort zabrał głos w sprawie 500 plus. Wiemy, kto nie dostanie pieniędzyCzytaj dalej

Niesławne uefki

“Uefki” to popularne 10 lat temu polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). Ich ideą było połączenie ubezpieczenia na życie z inwestycją. Z jednej strony miały gwarantować ochronę ubezpieczeniową, z drugiej korzystniejszą niż w bankach „lokatą”. W rzeczywistości zyskiwali na nich tylko ubezpieczyciele naliczając ogromne opłaty administracyjne (20% wartości wpłat) czy astronomiczne opłaty likwidacyjne - nawet w wysokości 90% włożonego kapitału. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie może otworzyć drogę do odzyskania swoich pieniędzy przez inne ofiary “uefek”. A jest ich ok 5 mln Polaków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emerycie, jeśli pracujesz, to ZUS może odebrać Ci emeryturę. Sprawdź obowiązujące zasady
  2. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Koleżanka Agnieszki Woźniak-Starak przerwała milczenie. Jej słowa są poruszające

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News