BiznesINFO.pl

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

TVP nie oszczędza na wypłatach. Jacek Kurski dotąd dostał 2,7 mln zł

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile zarabia zarząd TVP

  • Ile w TVP zarobił Jacek Kurski

  • Co jeszcze mają zamiar sprawdzić posłowie

TVP krainą mlekiem i miodem płynącą

Poseł Adam Szłapka z ramienia Nowoczesnej już kilka dni temu ujawnił zarobki Jacka Kurskiego, prezesa TVP. Telewizja Publiczna od dłuższego czasu nie chciała ujawnić wynagrodzenia zarządu, jednakże wyroki sądowe ją do tego skłoniły - informuje "Gazeta Wyborcza".

Jacek Kurski przez pięć lat na stanowisku prezesa TVP zarobił ponad 2,7 mln zł. Poseł KO w swoich mediach społecznościowych zaprezentował wyliczenia, z których wynika, że prezes TVP w 2016 r. - 304 078,92 zł, w 2017 r. - 545 892,60 zł, w 2018 r. - 811 704,72 zł, w 2019 r. - 758 859,36 zł, a w 2020 r. zarobił 290 tys. 121 zł.

Okazuje się, że to nie wszystko, bowiem zarząd TVP przez te kilka lat zarobił 6,8 mln zł. Ile szefowie TVP zarobili w poszczególnych latach?

- To jest tylko podstawowe wynagrodzenie. Ono nie obejmuje wypłat z nagród, zysków itp. Dlatego to nie jest wszystko. Będziemy drążyć dalej. Zapytamy m.in. o to, czy Jacek Kurski dostał odprawę, gdy czasowo przestał pełnić funkcję prezesa - mówi cytowany przez dziennik.

TVP i finanse

Pieniądze uzyskane z wynagrodzenia należy podzielić przez kilka osób. Zarząd TVP czasami liczył od dwóch do pięciu osób. Między 2016 r. a 2018 r. w zarządzie obok Jacka Kurskiego zasiadał jedynie Maciej Stanecki. W 2016 r., w 2017 r. i w 2018 r. panowie zarobili odpowiednio 980 tys. zł, ponad 1 mln zł i ponad 1,5 mln zł.

W latach 2019 i 2020 w zarządzie zasiadało już pięć osób. Zarząd TVP w 2019 r. zainkasował do kieszeni ponad 1,9 mln zł, natomiast w 2020 r. było to prawie 1,4 mln zł - informuje "GW".

Poseł Adam Szłapka nie odpuszcza i zapowiada kolejne pisma w sprawie TVP. - Wysłaliśmy kolejne wnioski o dostęp do informacji publicznej. Chcemy wiedzieć, jakie były nagrody i odprawy. Ile zarabiają największe "gwiazdy"? Ile kosztuje produkcja takich programów jak "Sylwester w Zakopanem" czy żenujący "Motel Polska"? Mamy prawo to wiedzieć, bo TVP jest w 100 proc. spółką skarbu państwa i finansowana z pieniędzy publicznych - mówi.

Działacz Nowoczesnej uważa, że zarobki zarządu TVP są o wiele wyższe niż te za poprzednich rządów. Dziennikarz narodowego Radia Poznań zapytał posła czy zarobki prezesa Kurskiego zostaną porównane z zarobkami prezesów koncernów medialnych.

Poseł podkreślił, że media prywatne utrzymywane są z reklam, natomiast TVP sponsorowana jest przez Polaków, którzy płacą podatki.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gliński komentuje wypowiedź Tuska dotyczącą reparacji od Niemiec: ”Tak odpowiada menel”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Elon Musk rekrutuje do swojej gigafabryki pod Berlinem. Wiemy ile można zarobić
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]