BiznesINFO.pl
Truskawki w tym roku wyjątkowo drogie

Pixabay/rvee

Truskawki wyjątkowo drogie. Na zmianę cen się nie zanosi

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Nawet 50 zł trzeba zapłacić na niektórych targowiskach za kilogram truskawek. Ulubiony wakacyjny owoc Polaków jest znacznie droższy niż przed rokiem. Niestety na dobrą zmianę zbyt szybko się niestety nie zanosi. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Za kilogram truskawek trzeba zapłacic nawet 50 zł

  • Dlaczego truskawki w tym roku są tak drogie

  • Kiedy ceny owoców spadną

Truskawki wyjątkowo drogie

Przechadzając się po bazarkach czy  warzywniakach coraz częściej można natknąć się na truskawki. O ile ich widok zawsze cieszy, bo też od zawsze kojarzą się one ze zbliżającymi się wakacjami, to mniej miło robi się, gdy się spojrzy na cenę. 

W przypadku mojego osiedlowego warzywniaka cena za kilogram truskawek to 38 zł, ale są miejsca, w których za ten smakowity owoc trzeba zapłacić aż 50 zł. 

Mniej bo średnio 30 zł truskawki kosztują w hurcie, tyle, że na początku maja zeszłego roku było to niecałe 20 zł, czyli ponad 10 zł mniej. 

Dlaczego pierwsze tegoroczne truskawki są wyjątkowo drogie? Odpowiedź można znaleźć w parafrazie tytułu kultowego przeboju Kory i Maanamu - Wyjątkowo zimny kwiecień (choć i początek maja nie rozpieszczał nas zbyt wysokimi temperaturami).  

Pani Anna Kaszewiak z giełdy w podwarszawskich Broniszach wyjaśnia w rozmowie z Money.pl, że truskawki znajdujące się obecnie w sprzedaży pochodzą z ogrzewanych tuneli. Wiosenne przymrozki spowodowały, że musiały być one dodatkowo nagrzewane, co wiązało się z kosztami i stąd obecny wzrost cen. 

Na rekordowo wysokie ceny truskawek wpłynęły także nieudane zbiory (także z powodu pogody) w Hiszpanii, skąd importujemy owoc. Jak tłumaczy w rozmowie z portalem pan Adam Leszczyński, plantator z Czerwińska, zagraniczne truskawki kształtują ceny polskich owoców, działa tu następująca prawidłowość: gdy jest ich dużo i są tanie, to cena spada. Nieudane zbiory w Hiszpanii spowodowały, że owoców zbyt dużo nie przybyło, co nie znaczy, że ich w ogóle nie ma.

Uwaga na oszustów

Jak niedawno informowaliśmy na polskich straganach nie brakuje oszustów, którzy oferują polskie truskawki tylko z nazwy podczas gdy w rzeczywistości pochodzą one właśnie z Hiszpanii czy Grecji. Warto więc uważnie przyjrzeć się przed dokonaniem zakupu tym owocom. Rodzime  truskawki jak zauważa serwis ofeminin.pl są jaśniejsze i bardziej czerwone niż ich zagraniczne odpowiedniki. Ponadto nasze owoce są mniejsze i twardsze. 

W przypadku truskawek zawsze na początku sezonu ceny są dość wysokie a potem z tygodnia na tydzień spadają. Czy podobnie będzie w tym roku? Prognozy ekspertów nie są zbyt optymistyczne. Jeśli dobra zmiana w tym zakresie nastąpi, to nie tak prędko. 

Zdaniem Adama Leszczyńskiego spadku cen należy spodziewać się w czerwcu, gdy na rynku pojawią się truskawki gruntowe. 

To ile będą kosztowały owoce gruntowne i i na ile w ogóle udany będzie tegoroczny truskawkowy sezon zależeć będzie od pogody. Póki co nie mamy powodów do narzekań, ale niestety prognozy na przyszły tydzień nie są najlepsze, a tym samym nie jest to najlepsza wiadomość dla smakoszy truskawek i dla ich portfeli.  

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Niezaszczepieni będą płacić za leczenie?

Minister zdrowia stawia sprawę jasno. Rząd nie planuje pobierać dodatkowych pieniędzy od niezaszczepionych

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >
pixabay, pasja1000

Twój portfel

Emerytura możliwa nawet przed 40. rokiem życia. Ale to nie takie łatwe

Czytaj więcej >