BiznesINFO.pl
Telewizor z nowym syngnałem

Unsplash/Piotr Cichosz

Telewizję w Polsce czeka wielka zmiana. Niestety, wiele osób może mieć przez nią problem

23 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Już niedługo część Polaków będzie zmuszona wymienić telewizor. Wszystko przez modyfikacje w standardzie nadawania telewizji naziemnej. Podpowiadamy, jak można uchronić się przed zbędnym wydatkiem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany nastąpią w telewizji naziemnej

  • Kto będzie musiał wymienić telewizor, a kto nie

  • Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów

Telewizor z nowym sygnałem. Więcej programów w dużo lepszej jakości

Nie każdy telewizor będzie w stanie odbierać nowy sygnał telewizji naziemnej, który zbliża się wielkimi krokami. Już na wiosnę 2022 r. sygnał DVB-T będzie stopniowo zastępowany przez sygnał DVB-T2/HEVC.

- 10 lat temu mieliśmy telewizję analogową, która śnieżyła, miała dostępnych 5 kanałów w całej Polsce. Potem przeszliśmy na pierwszy standard telewizji cyfrowej, który pozwolił na wprowadzenie sygnału HD, czyli znacznie lepszej jakości i zmieszczenie aż 30 kanałów. Standard DVB-T2 idzie o krok dalej - tłumaczył w rozmowie z portalem money.pl Witold Tomaszewski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Co to w praktyce oznacza dla użytkownika? Jeszcze większy wybór kanałów, które telewizor będzie odbierał w znacznie wyższej jakości. Nowy standard ma umożliwiać przesyłanie sygnału w jakości 4K. Jak na razie szczegóły oferty programowej nie są znane, choć część podmiotów już sprawdza nowy sygnał. - Niektórzy nadawcy, jak TVP, już zaczęli testowo emitować sygnał DVB-T2 i przygotowują się do przejścia na nowy standard - wyznał Michał Kanownik, prezes stowarzyszenia Cyfrowa Polska. Dopiero po zakończeniu pilotażu okaże się, jakie nowe kanały będzie mógł odbierać telewizor.

Stary telewizor do wymiany? Nie w każdym przypadku

Każda technologiczna rewolucja wiąże się z wydatkami po stronie użytkowników. Jednak w przypadku zmian w sygnale nadawania telewizji naziemnej potencjalne grono osób, które będą musiały wymienić telewizor na nowy nie jest aż tak duże. Przedstawiciel UKE zdradził, że ok. 1/3 gospodarstw korzysta z telewizji naziemnej i to właśnie ta część obywateli powinna zakupić nowy odbiornik. Nie każdy telewizor jest bowiem przystosowany do nowego sygnału nadawania.

Już wiadomo, z

Przed koniecznością zakupu nowego telewizora uchronią się za to abonenci telewizji kablowej i satelitarnej. - Dostarczenie odpowiedniego dekodera to obowiązek operatorów - przyznał Tomaszewski. Według oficjalnych wyliczeń UKE ok. ¾ abonentów w dalszym ciągu nie posiada odpowiedniego sprzętu do odbierania nowego sygnału.

Jeżeli użytkownik ma wątpliwości, czy stary telewizor będzie w stanie odbierać nowy sygnał, to powinien przyjrzeć się dokumentom, które zawierają szczegóły dotyczące specyfikacji urządzenia. - Jednak w przypadku odbiorników używanych już od kilku lat takiej dokumentacji często nie ma. Wtedy najlepiej wejść na stronę producenta i wyszukać model telewizora lub zadzwonić na infolinię. Producent musi nam takie informacje podać - tłumaczył Kanownik.

Warto także pamiętać, że na rynku dostępne są dekodery, które podłącza się do sprzętu starego typu. W ten sposób można uniknąć nadmiernych wydatków związanych z zakupem nowego telewizora i jednocześnie cieszyć się telewizją naziemną w standardzie DVB-T2/HEVC.

Decydując się na nowy telewizor, należy pamiętać o kluczowej sprawie. Choć od początku 2020 r. w sklepach nie można już kupić odbiorników nieprzystosowanych do nowego sygnału to na stronach aukcyjnych i w mniejszych sklepach w dalszym ciągu pojawiają się oferty starych telewizorów.

Warto uważać na tego typu okazje – zwłaszcza, że zbliża się okres świątecznych wyprzedaży, a e-sklepy z elektroniką to miejsce, w którym Polacy zaopatrują się w sprzęt wyjątkowo często. Rzeczpospolita podaje, że od początku pandemii do września liczba transakcji na tego typu stronach wzrosła o 517 proc.

Jeżeli klient padnie ofiarą nieuczciwego sprzedawcy i dopiero po sfinalizowaniu zakupu zorientuje się, że telewizor nie będzie odbierał nowego sygnału, to ma prawo domagać się zwrotu pieniędzy lub wymiany towaru. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy powiadomić także Inspekcję Handlową i UOKiK.

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >
Ustawa o hulajnogach już podpisana przez prezydenta

Polska i Świat

Ustawa o hulajnogach elektrycznych w końcu jest. Czekaliśmy aż 5 lat

Czytaj więcej >
Lech Walesa, former president of Poland and Nobel Prize for peace laureate, is pictured on February 3, 2021 during an interview in his office in Gdansk, Poland. - Polish freedom icon and Nobel laureate Lech Walesa on Wednesday said Russian opposition figure Alexei Navalny is a "hero" who is well on his way towards deserving the famous peace prize. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP)

Polska i Świat

Lech Wałęsa szuka pracy w internecie. Były prezydent jest bankrutem

Czytaj więcej >