BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kolejne zaskakujące odkrycie pod Smoleńskiem, badacze bardzo się zdziwili

29 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Ziemia Smoleńska jest miejscem tragicznym dla Polski i odcisnęła znaczący ślad na naszej kulturze. Wszak to właśnie na niej rozbił się w 2010 samolot prezydencki, a 70 lat wcześniej NKWD dokonało makabrycznych mordów na wziętych w niewolę podczas Kampanii

Ekipa archeologiczna złożona z Rosjan i Francuzów dokonała w Smoleńsku odkrycia jednonogiego szkieletu pochodzącego najprawdopodobonbiej z XIX w. Szczątki te  najprawdopodobniej należą do francuskiego generała, jednego z najbliższych współpracowników Napoleona Bonaparte, Charles-Étienne\'a Gudina. 

Smoleńsk wielkim cmentarzyskiem 

Pod Smoleńskiem w 1812 r. odbyła się bitwa wojsk francusko-polskich pod wodzą Napolona, który parł na Moskwę z próbującymi go powstrzymać oddziałami rosyjskimi. Pomimo tego, że bitwa zakończyła się taktycznym zwycięstwem Francuzów, to Napoleon okupił ją stratą jednego ze swoich najlepszych generałów. 

Z przekazów kronikarskich wynika, że Gudin właśnie pod Smoleńskiem został trafiony rosyjską kulą armatnią, która uderzyła w jego nogę. Po amputacji w ranę niestety wdała się gangrena i Gudin umarł w 3 dni po feralnej potyczce. Francuska armia wycięła wtedy jego serce, które postanowiła przetransportować do Paryża. Reszta ciała generała została ntomiast pochowana na miejscu bitwy pod Smoleńskiem, a ślad po miejscu pochówku zaginął. Bardzo prawdopodobne, że został jednak odnalezniony. 

Gudin w chwili śmierci miał 44 lata, a wstępna analiza kości wykazała, że należą one do mężczyzny w wieku pomiędzy 40 - 45 lat. Dokładne wyniki sekcji DNA jednak jeszcze się nie okazało, bo ciało zostało przetransporotwane do Moskwy, gdzie będzie dopiero dokładnie zbadane. 

Źródło: o2.pl

Źródło: o2.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >