Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sasin już wie, co dalej z pandemią. Podał daty powrotu do normalności
Maria Glinka
Maria Glinka 20.04.2021 02:00

Sasin już wie, co dalej z pandemią. Podał daty powrotu do normalności

Piotr Molecki/EAST NEWS
Piotr Molecki/EAST NEWS

Jacek Sasin zdradził, jakie są plany rządu na dalsze tygodnie pandemii. Jego zdaniem jesteśmy na dobrej drodze, aby odmrażać poszczególne sektory gospodarki. Dla niektórych branż będzie to powrót do regularnego funkcjonowania po ponad półrocznej przerwie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co Sasin mówi o powrocie do normalności

  • Kiedy miałoby to nastąpić

  • Od czego uzależnione są decyzje o luzowaniu obostrzeń

Sasin: nie można zamrażać gospodarki w nieskończoność

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, zabrał głos w sprawie rządowej strategii odmrażania gospodarki. Zdaniem polityka znaczna część sektorów powróci do regularnego funkcjonowania na przełomie maja i czerwca. Tym samym Sasin potwierdził wcześniejsze zapowiedzi rządu.

- Jesteśmy na dobrej drodze, żeby rzeczywiście do odmrożenia mogło dojść - ocenił Sasin w trakcie poniedziałkowej rozmowy na antenie TVP Info. Wicepremier przekonywał, że nie da się mrozić gospodarki w nieskończoność. Na powrót do normalności czekają bowiem nie tylko przedsiębiorcy, lecz także całe społeczeństwo stęsknione za czasami sprzed koronawirusa.

Sasin o szczepieniach

Portal money.pl podaje, że w ocenie ministra aktywów państwowych na odmrożenie gospodarki może pozwolić akcja szczepień. Sasin stwierdził, że Narodowy Program Szczepień rozwija się dobrze. - To jest dobry prognostyk - przyznał wicepremier.

Z jego wyliczeń wynika, że jak dotąd wykonano 9 mln szczepień, z czego 3,5 mln dwiema dawkami. Z kolei raport Ministerstwa Zdrowia wskazuje, że zaszczepiono 8 893 076 osób, a dwie dawki otrzymało prawie 2,3 mln osób. Oznacza to, że w pełni zaszczepiono 7,6 proc. dorosłej populacji. Do osiągnięcia odporności stadnej niezbędne jest zaszczepienie 70-80 proc. społeczeństwa.

Przełomem w tym zakresie ma być początek maja. Zgodnie z deklaracją premiera Mateusza Morawieckiego Narodowy Program Szczepień przejdzie prawdziwą rewolucję. - Do 10 maja chcemy spowodować, żeby każdy obywatel powyżej 18 roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i od 10 maja zapisywać się na szczepienie - oznajmił w poniedziałek szef rządu.

Rząd ma nadzieje, że każdy, kto będzie chciał zostanie zaszczepiony najpóźniej do sierpnia. Jednak wszystko zależy od terminowych dostaw preparatów przeciwko COVID-19 do Polski.

Które sektory zostaną odmrożone jako pierwsze?

Sasin nie zdradził szczegółowych planów w sprawie znoszenia obostrzeń. Jednak niewykluczone, że władza przystanie na propozycję odmrażania gospodarki, którą zaprezentował jego współpracownik z rządu - Jarosław Gowin.

Minister rozwoju, pracy i technologii stwierdził, że jako pierwsze powinny zostać odmrożone handel i usługi. W drugiej kolejności lockdown miałby zostać zdjęty z hoteli, zamkniętej od pół roku gastronomii i branży fitness. W ocenie wicepremiera te trzy branże należy odmrażać równolegle.

Forsal podaje, że Gowin jest również zwolennikiem wprowadzenia specjalnych certyfikatów dla osób zaszczepionych. Dzięki temu obywatele, którzy otrzymali dwie dawki preparatu będą mogli szybciej korzystać z hoteli i gastronomii. - Musimy nie tylko podawać kroplówek zamkniętym branżom, ale i pozwolić im działać - przyznał szef resortu. Jak na razie Sasin nie odniósł się do tego pomysłu.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami większość sektorów ma działać w ograniczonym trybie do najbliższej niedzieli - 25 kwietnia. Wyjątkiem od tej reguły są hotele i gastronomia, które pozostaną zamknięte do 3 maja włącznie. Dzisiaj na antenie Radia Zet minister zdrowia Adam Niedzielski oznajmił, że prawdopodobnie jutro dowiemy się, „co jeszcze zmieni się w tygodniu przedmajówkowym”.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]