BiznesINFO.pl Finanse Są dokumenty, które mogą podwyższyć emeryturę. Gdzie je zdobyć?
BiznesINFO

Są dokumenty, które mogą podwyższyć emeryturę. Gdzie je zdobyć?

7 listopada 2023
Autor tekstu: Zuzanna Kabot

Jeżeli ktoś planuje przejść na emeryturę, ale brakuje mu zaświadczeń sprzed lat, to będzie musiał liczyć się z tym, że świadczenia będą niższe. Wypłaty mogą wzrosnąć, jeśli ZUS będzie miał komplet danych. Gdzie zdobyć dokumenty podwyższające emeryturę?

Wyższa emerytura dzięki zaświadczeniom pracy

Emerytury osób pracujących w poprzednim kształcie ubezpieczeń społecznych zależą od udokumentowanego okresu pracy . Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to łatwe, bo duża część przedsiębiorstw upadła. - Likwidowane lub przekształcone zakłady pracy miały najczęściej swoich następców prawnych i to te podmioty powinny przejąć archiwalne dokumenty - podpowiada Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Właśnie się zaczęło. Lidl zdeklasował Biedronkę i Dino, nowa oferta zaskakuje

Gdzie zdobyć dokumenty podwyższające emeryturę?

Poszukiwania dokumentów należy zacząć od własnego miejsca zatrudnienia. Jeżeli zakład pracy istnieje , nie powinno być problemu. Kłopot pojawia się, gdy firma zniknęła z rynku . - Jeśli zakład pracy już nie istnieje to na podstawie pism, wpisów w książeczkowych dowodach osobistych wydawanych do końca 2000 roku czy legitymacji ubezpieczeniowej warto ustalić dokładną nazwę i adres ostatniej siedziby. To podstawa, żeby rozpocząć poszukiwania w archiwach i instytucjach komercyjnych przechowujących dokumentację osobową i płacową - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

W lepszej sytuacji są osoby, które pracowały w małych zakładach zatrudniających do 20 osób . Pracodawca wówczas ma obowiązek zgłosić pracowników w ZUS z imienia i nazwiska, czyli w imiennych deklaracjach rozliczeniowych. Wtedy nawet jeśli zakład już nie istnieje, ZUS potwierdzi okres zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia.

ZUS podpowiada, skąd wziąć zaświadczenia pracy z zakładów, które już nie istnieją

Jeśli zakładu już nie ma i nie ma także następcy prawnego takiego przedsiębiorstwa, to informacji trzeba szukać w bazie zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy , którą prowadzi ZUS. Jest on dostępny dla klientów na stronie internetowej instytucji.

Od 2004 roku działa także Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku pod Warszawą , które przechowuje dowody dotyczące pracy i płac od pracodawców z całej Polski, których postawiono w stan likwidacji lub których upadłość ogłoszono. Wydaje ono zaświadczenia lub poświadczone kserokopie dokumentacji płacowej.

Specjalne świadczenie dla seniorów. ZUS wypłaci dodatkowe 1588,44 zł miesięcznie po spełnieniu warunków
550 zł dodatku z ZUS bez względu na wiek. Ale trzeba spełnić ten wymóg
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kabot

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką psychologii na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej. W wolnym czasie lubię czytać książki i oglądać filmy związane z tematyką kryminalną.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie