BiznesINFO.pl Polska i Świat Rulewski: Zerowy PIT do 30. roku życia? Tylko, jeśli nie jesteś humanistą
Biznesinfo.pl

Rulewski: Zerowy PIT do 30. roku życia? Tylko, jeśli nie jesteś humanistą

11 lipca 2019
Autor tekstu: Paulina Musianek

Ustawa wprowadzająca tzw. zerowy PIT dla osób do 26. roku życia wraca do komisji. Podczas środowego posiedzenia Senatu Jan Rulewski zgłosił poprawkę, która miałaby oferować zerowy PIT osobom nie do 26., a aż do 30. roku życia. Jest jednak jeden kruczek - z wyłączeniem osób kształcących się na kierunkach społecznych. Jest to wyraz sprawiedliwości, tłumaczy. Za niesprawiedliwe zaś uważa, że z zerowego PIT-u będą mogli korzystać “nawet analfabeci, byle młodzi”.

 Dzieci nie chcą uczyć się matematyki, fizyki czy chemii. "Nie zrobiliśmy nic, żeby tę tendencję odwrócić" 

Rulewski uważa, że szkoły kształcą zbyt wielu absolwentów kierunków społecznych, a za mało inżynierów. Przemysł tworzą inżynierowie - podkreślał podczas swojej wypowiedzi. Swój pomysł argumentował też tym, że wielu absolwentów, np. medycyny dopiero w wieku ok. 25-26 lat wchodzi na rynek pracy, a polskim problemem jest przede wszystkim brak fachowców, a nie bezrobocie wśród młodych.

Pomimo uwagi senatora sprawozdawcy Krzysztofa Mroza, że argumenty Rulewskiego dotyczą systemu edukacji, a nie systemu podatkowego oraz że zwolnienia nie mogą być wciąż rozszerzane i ktoś musi w Polsce podatki płacić, żeby pan senator miał z czego pobierać emeryturę, Rulewski napisał na swoim profilu na Facebooku:

Proponuję poprawkę gospodarną. Owszem stawka zerowa jak wyżej, ale dla pracujących absolwentów i studentów do 30 roku jednakże po studiach matematyczno-fizycznych a więc określonych przez nomenklaturę OECD, z wyjątkiem nauk społecznych. Jest to zachęta do kształcenia zawodowego, którego nasza młodzież wraz z rozkochanymi w niej rodzicami unika. Jest to wyraz sprawiedliwości, gdyż rozwiązanie PIS preferuje takie zawody jak informatyk, medyk, biotechnolog zaledwie przez rok dwa lata po ukończeniu studiów, w czasie gdy ich pensje są niskie. Zaś młodzież bez wykształcenia może skorzystać z preferencji przez 6 lat nawet analfabeci byle młodzi (pisownia oryginalna).

Obserwuj nas w
autor
Paulina Musianek

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie