Renta także rośnie. Nie tylko emerytury z waloryzacją
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 13 Sierpnia 2019

Fantastyczne wieści dla wszystkich rencistów! Wasze renty mocno wzrosną

Renta rokrocznie również podlega waloryzacji, tak samo jak emerytura. Wartość świadczenia rośnie z roku na rok, a w 2020 roku ma być rekordowo wysoka. Rewolucja w rentach ma zacząć się już w marcu.

Renta także podlega waloryzacji, a ta z 2020 roku ma szczególnie uradować rencistów. Jak podaje toruński dziennik Nowości, najnowsze szacunki rządu wskazują, że w marcu 2020 roku waloryzacja rent i emerytur osiągnie poziom 3,24%. Możliwe jest także, iż wznowiona zostanie w nadchodzącym roku waloryzacja kwotowa. Ta sprzyjałaby szczególnie najbiedniejszym emerytom i rencistom.

Skąd wiadomo, że waloryzacja wyniesie akurat tyle? Wynika to wprost z dokumentów rządowych przedstawionych przez Ministerstwo Finansów. Mowa o projekcie aktualizacji programu konwergencji na lata 2019-2022. Prognozy dotyczące najistotniejszych wskaźników ekonomicznych zakładają, że spodziewana w 2020 roku waloryzacja wyniesie właśnie wspomniane 3,24%.

Prawdziwe zarobki w dyskoncie. Ujawnili, ile płaci Biedronka i LidlPrawdziwe zarobki w dyskoncie. Ujawnili, ile płaci Biedronka i LidlCzytaj dalej

Renta podlega waloryzacji, jak emerytura.

Wciąż nie ma dokładnych liczb, które potwierdzałyby, jak wysoko wzrosną świadczenia. Te poznamy dopiero na przełomie stycznia i lutego 2020 roku. Jeśli jednak prognozowane 3,24% się utrzyma, czekają nas następujące stawki. Najniższa emerytura i renta (także renta rodzinna i z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) wzrosną o 35,64 złotych. Najniższa renta z tytuły częściowej niezdolności do pracy urośnie o 26,73 złote.

Renciści pobierający rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową zgarną więcej o 32,07 złotych. Z kolei ci na świadczeniu przedemerytalnym mogą liczyć na dodatkowe 36,96 złotych. Z kolei w wymiarze średnich rent i emerytur mamy następujące wzrosty: średnia emerytura pomostowa urośnie o 91,23 złote, średnia renta o 59,03 złote, a średnia renta rodzinna to wzrost o 65,73 złote.

Przypomnijmy, że w tym roku waloryzacja wynosiła 2,68%. Dla najbiedniejszych wprowadzono także specjalnie waloryzację kwotową. Osoby z najniższymi świadczeniami mogły liczyć na dodatkowe 70 złotych do pobieranych środków.

Co takiego decyduje o poziomie waloryzacji świadczeń? Decydujące są dwa składniki - pierwszy to inflacja w gospodarstwach emeryckich, którą oblicza się na podstawie podwyżek cen towarów najczęściej zakupowanych przez emerytów. Drugim natomiast jest realny wzrost płac z roku poprzedzającego waloryzację. Jeśli więc rosną ceny i płace Polaków, rosną też stawki waloryzacji.

Emerytura. Osoby urodzone po 1948 r. mogą dostać specjalną rekompensatęEmerytura. Osoby urodzone po 1948 r. mogą dostać specjalną rekompensatęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  2. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News