recepta
Wikipedia/Henryk Borawski
Autor Paulina Musianek - 21 Grudnia 2019

Już za niecałe dwa tygodnie zmiana zasad dotyczących recept. Lepiej się im przyjrzyj

Recepta elektroniczna, czyli tzw. e-recepta, tylko w niektórych wyjątkach będzie ważna 365 dni. W większości pacjenci będą mieć 30 dni na jej zrealizowanie.

Receptę elektroniczną czekają zmiany. Pacjenci nie zdążyli jeszcze przyzwyczaić się do e-recept, a już niezbędne było wprowadzenie nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie recept. Nowe przepisy, które mają uprościć pracę farmaceutom, w życie wejdzie od 1 stycznia 2020 r.

Fatalne wieści dla emerytów. 260 tys. Polaków wykluczonych z waloryzacjiFatalne wieści dla emerytów. 260 tys. Polaków wykluczonych z waloryzacjiCzytaj dalej

Recepta elektroniczna kłopotliwa dla pracowników aptek

Zgodnie z nowelizacją osoba uprawniona do wystawiania e-recept będzie mogła zdecydować, czy dana recepta powinna być oznaczona terminem jej realizacji na 365 dni. Jeśli takiego oznaczenia zabraknie, recepta w postaci elektronicznej nie będzie mogła być zrealizowana po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”.

Zmiany te mają uspokoić zamieszanie w aptekach oraz wśród farmaceutów wywołane 7 września nowymi przepisami dotyczącymi realizacji e-recept. Jak przypomina money.pl, chodzi o zasady "odliczania" po 30 dniach z e-recepty leków, niezużytych przez pacjenta. Jednocześnie recepty elektroniczne mogły być wykorzystane w ciągu nawet 365 dni. Wszystko to nakładało na pracowników aptek obowiązek dokonywania skomplikowanych przeliczeń.

Co to oznacza dla nas?

– Powyższe rozwiązanie pozwoli na uniknięcie nieporozumień w stosunkach lekarz-pacjent-farmaceuta. W przypadku pacjentów zmniejszy się bowiem odsetek braku realizacji lub braku pełnej realizacji recept z powodu ich realizacji po upływie 30 dni od dnia wystawienia recepty szczególnie w przypadku, gdy recepta opiewa na niedużą ilość leku. Farmaceuci z tego samego powodu nie będą musieli dokonywać skomplikowanych operacji przeliczania, ile leku należy wydać lub odmawiać pacjentowi wydania leku w ogóle, a z kolei lekarze nie będą zmuszeni przyjmować ponownie tych samych pacjentów z powodu problemów z realizacją wcześniej wystawionych przez nich recept – argumentuje Ministerstwo Zdrowia.

Pacjenci przede wszystkim powinni przy wypisywaniu recepty przez lekarza zapytać go, jaki jest termin jej realizacji. Nowe przepisy zaczynają obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Nie wiadomo jeszcze jak ma wyglądać oznaczenie przez lekarze terminu ważności e-recepty na 365 dni. E-recepty wystawione do końca roku będą działać na dotychczasowych zasadach.

Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karęJuż za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poszukiwana osoba, która wyrzuciła ciężarną suczkę z samochodu. "Zaczęły się świąteczne porządki"
  2. Nad Pawłem Królikowskim czuwa żona. Choroba pierwszy raz dała o sobie znać już lata temu
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News