Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Przeszukania w zakładzie Orlenu. Agenci ABW zabezpieczyli ważne dowody
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.06.2024 15:02

Przeszukania w zakładzie Orlenu. Agenci ABW zabezpieczyli ważne dowody

Orlen
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Bogdan Klich potwierdził, że w środę, 19 czerwca agenci ABW przeszukali zakład Orlenu w Płocku. Okazuje się, że zabezpieczyli dowody związane z zaniżaniem cen paliw przed wyborami parlamentarnymi przez byłego prezesa Orlenu, Daniela Obajtka.

Agenci ABW weszli do zakładu Orlenu

Bogdan Klich, były minister obrony narodowej i senator KO potwierdził w mediach społecznościowych, że w środę (19 czerwca) agenci ABW weszli do zakładu Orlenu w Płocku. Przeszukanie było związane z sytuacją, która miała miejsce przed wyborami parlamentarnymi. Przypomnijmy, że wówczas ceny na stacjach paliw były zadziwiająco niskie. Okazuje się, że agenci zabezpieczyli ważne dowody w tej sprawie.

W środę agenci ABW weszli do zakładu Orlenu w Płocku i zabezpieczyli dowody w sprawie wyborczego zaniżania cen paliw przez Obajtka oraz zużycie do tego celu rezerw strategicznych. W październiku ub.r. alarmował o tym procederze europoseł Krzysztof Brejza - napisał Bogdan Klich w serwisie X. 

Ruszyły masowe kontrole domów w całej Polsce. Kary sypią się w milionach

Śledztwo ws. podejrzenia zaniżania cen paliw

17 stycznia bieżącego roku wszczęto śledztwo w sprawie podejrzenia niezasadnego obniżania cen paliw na stacjach Orlenu. Na początku sprawą zajmowała się Prokuratura Okręgowa w Płocku, a obecnie jest prowadzona przez Prokuraturę Krajową w Łodzi. 

Postępowanie obejmuje okres od 1 sierpnia do 31 października ubiegłego roku i ma ustalić, czy faktycznie doszło do nadużycia uprawnień, które mogło doprowadzić do wyrządzenia poważnej szkody majątkowej dla Orlenu.

Prokuratura prowadzi też śledztwo ws. połączenia Orlenu z Lotosem

22 stycznia bieżącego roku rozpoczęło się śledztwo dotyczące połączenia Orlenu z Lotosem. Wówczas miało dojść do przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez zarząd i inne osoby, które zajmują się sprawami majątkowymi państwowej spółki. Agenci ABW pojawili się w Orlenie także w marcu, kiedy to przeszukali biura koncernu znajdujące się w Płocku.

Zobacz także: GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach. Polacy zarabiają średnio niemal 8 tys. zł