BiznesINFO.pl Twój portfel Wykonasz jeden przelew, ukaże cię samo ministerstwo. Od stycznia wchodzi surowe prawo
Biznesinfo.pl

Wykonasz jeden przelew, ukaże cię samo ministerstwo. Od stycznia wchodzi surowe prawo

24 grudnia 2019

Przelew na rachunek spoza Białej listy może Cię słono kosztować

Niewiele czasu pozostało przedsiębiorcom na przygotowanie się do nowych przepisów. Wielu z nich wykorzystuje ten czas na przygotowanie się do regularnej weryfikacji rachunków bankowych, a także samych kontrahentów oraz przygotować automatyzację procesu - podają “Wiadomości Handlowe”. Dostosowanie się do nowych zasad jest dużym wyzwaniem i na początku będzie wymagać od przedsiębiorców wykonania pewnych czynności, w wyniku których będzie możliwe sprostowanie lub zaktualizowanie danych zebranych w bazie.

Poza tym wiele osób nadal nie wie, jak od początku roku uniknąć sankcji za ewentualne złamanie przepisów o Białej liście i jakie rachunki rzeczywiście powinny się znaleźć w bazie Ministerstwa Finansów.

Możliwe sankcje

Zgodnie z objaśnieniem podatkowym opublikowanym na stronie Ministerstwa Finansów od dnia 1 stycznia 2020 r. dokonanie płatności należności wynikającej z otrzymanej faktury wystawionej przez podatnika VAT czynnego dotyczącej transakcji na kwotę powyżej 15 000 zł na inny rachunek niż zamieszczony w Wykazie naraża podatnika na negatywne konsekwencje podatkowe w postaci:

  • braku możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu lub konieczność zwiększenia przychodów w podatkach PIT i CIT,

  • odpowiedzialności solidarnej w podatku VAT.

Należy jednak podkreślić, że wymienione sankcje będą zastosowane tylko w sytuacji, gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, będzie wyższa niż 15 000 zł.

Czy można uniknąć sankcji?

Nowelizacja przepisów zakłada jednak uniknięcie powyższych sankcji. “Wiadomości Handlowe” podają, że w celu uniknięcia konsekwencji, należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek inny niż wskazany w bazie podatników w terminie trzech dni od dnia, w którym został zlecony przelew. Wzór takiego zawiadomienia został ostatnio udostępniony.

Jednak nie jest to jedyna możliwość uniknięcia solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe w VAT dostawcy. Możemy także zapłacić należność przy wykorzystaniu mechanizmu podzielonej płatności. Warto podkreślić, że ta metoda zapłaty nie wpływa jednak na bezpieczeństwo zaliczenia płatności do kosztów uzyskania przychodów.

Komplikacje przy zawiadomieniach

Opcja zawiadomienia może okazać się kłopotliwa. Nowe przepisy są radykalne pod tym względem restrykcyjne i wymagają złożenia zawiadomienia w ciągu 3 dni kalendarzowych od dnia, kiedy został zlecony przelew. Biorąc pod uwagę niektóre okoliczności, takie jak święta, w pewnych sytuacjach może to być niemożliwe. Warto pamiętać o tym, że konieczne jest też przesłanie zawiadomienia do urzędu właściwego dla kontrahenta tj. wystawcy faktury. Sprawę może skomplikować to, że podatnicy często nie mają informacji o tym, jaki urząd skarbowy jest ich kontrahenta, a co gorsza, nie ma też możliwości weryfikacji tej informacji w żadnym oficjalnym wykazie podatników.

Sprawę na pewno ułatwiłaby możliwość przesyłania zawiadomień do własnego urzędu i w teorii jest to możliwe, jednak tu pojawiają się wątpliwości czy jeśli urząd skarbowy kontrahenta dostanie zawiadomienie po upływie 3 dni, odkąd został zlecony przelew, to czy będzie można założyć, że termin został dotrzymany.

Nowelizacja przepisów ustawy o VAT zakłada, że zawiadomienie należy złożyć każdorazowo dla każdej płatności dokonanej na rachunek spoza Białej listy podatników VAT.

Obserwuj nas w
autor
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie