przedszkole-pxhere-cc0
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 12 Maja 2020

DGP: Fatalne wieści dla rodziców. Za dwa tygodnie może zabraknąć miejsc dla dzieci w przedszkolach?

Przedszkola zostały otwarte na nieprecyzyjnych zasadach i nie do końca zgodnych z prawem. Po 24 maja w przedszkolach może zabraknąć miejsc dla dzieci, a dyrektorzy i Skarb Państwa muszą być gotowi na pozwy o odszkodowania - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Przedszkole otwarte, ale nie wszędzie

W ramach znoszenia ograniczeń rząd zezwolił na otwarcie przedszkoli od 6 maja, ale nie wszystkie samorządy zdecydowały się przywrócić działalność placówek. MEN przekazał, że na ok. 10 tys. przedszkoli zostało otwartych ok. 2 tys. W sumie, wraz z zerówkami daje to ok 22 tys. miejsc dla dzieci. Minister Dariusz Piontkowski zapewnił, że z każdym tygodniem liczba otwartych przedszkoli będzie się zwiększać.

Ile zarabia kasjer w Lidlu w dobie koronawirusa? Zarobki mogą wprawić w osłupienieIle zarabia kasjer w Lidlu w dobie koronawirusa? Zarobki mogą wprawić w osłupienieCzytaj dalej

W przedszkolu obowiązuje pierwszeństwo dla niektórych grup dzieci

Główny Inspektorat Sanitarny wyznaczył m.in. limit dzieci w przedszkolu oraz powierzchnię na jednego przedszkolaka. “DGP” podaje, że swoje wytyczne przedstawiły także resorty edukacji i zdrowia. Zalecono, by obowiązywała pewna kolejność przyjmowania dzieci do przedszkoli.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Szumowski przyłapany na gorącym uczynku, musiał się tłumaczyć. Daje zły przykład?

MEN i resort zdrowia nakazały, by najpierw przyjmować dzieci pracowników medycznych. służb mundurowych i handlowców. Poza tym pierwszeństwo mają mieć też dzieci z rodzin, których oboje rodzice muszą wyjść z domu do pracy, a także wielodzietne rodziny.

Nowe reguły w przedszkolu bezprawne

Rodzice, z którymi porozmawiał “DGP”, są oburzeni taką selekcją i zwracają uwagę, że przy takich kryteriach “najlepiej, aby matka była lekarzem z rodziny wielodzietnej, a małżonek osobą niepełnosprawną”.

Prawnicy wskazują, że kryteria pierwszeństwa są bezprawne. - Tak naprawdę tylko wytyczne GIS są wiążące dla przedszkoli, a one nie przewidują żadnych kryteriów przyjmowania dzieci do tych placówek, w których liczba miejsc jest mniejsza niż przed pandemią - mówi “DGP” Robert Kamionowski, radca prawny z kancelarii Peter Nielsen & Partners Law Office.

Po złagodzeniu kolejnych obostrzeń coraz więcej ludzi będzie wracać do pracy, a przedszkola przeżyją szturm. Dyrektorzy przedszkoli (także prywatnych) obawiają się masowych pozwów z powodu brak miejsc w placówkach.

- Rodzic może wynająć np. opiekunkę, a następnie wystąpić z roszczeniem przeciwko placówce, a także Skarbowi Państwa o pokrycie tej kwoty - mówi na łamach “DGP” Beata Patoleta, adwokat i ekspert ds. prawa oświatowego.

WHO komentuje niepokojące doniesienia. U ozdrowieńców wykrywa się ponownie obecność koronawirusaWHO komentuje niepokojące doniesienia. U ozdrowieńców wykrywa się ponownie obecność koronawirusaCzytaj dalej

Więcej na ten temat przeczytasz w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające, wszedł na 260-metrowy dźwig bo chciał zrobić zdjęcie. Teraz może trafić za kratki
  2. Watykan po latach ujawnił wstrząsającą prawdę. Jakie były skutki drugiego zamachu na życie Jana Pawła II?
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Niewiarygodne odkrycie w Dolinie śmierci. Ostatni raz był widziany 68 lat temu
Jedna z popularniejszych linii zapowiada wznowienie lotów. Podano konkretną datę i nowe zasady dla pasażerówJedna z popularniejszych linii zapowiada wznowienie lotów. Podano konkretną datę i nowe zasady dla pasażerówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News