BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Producenci wódek czują się dyskryminowani. Chcą większej akcyzy na piwo

27 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Wódka vs. piwo. Stowarzyszenie Polski Przemysł Spirytusowy oburza się na pomysł podwyższenia akcyzy w 2020 roku. Proponuje obliczanie jej od promila alkoholu w napoju. Byłby to duży cios dla browarów.

Rząd podjął decyzję odnośnie podwyższenia o 3% akcyzy na alkohol od 2020 roku. Ma to zwiększyć wpływy do budżetowi dodatkowe 1,14 mld rocznie. Swój sprzeciw wyraziła branża spirytusowa, która proponuje takie rozwiązanie, które… uderzy tylko w browary.

Wódka idzie na wojnę z piwem

Producenci wódek przygotowali propozycję, która podwyższy ceny piwa, nie zmieniając przy tym cen mocnych alkoholi. Stowarzyszenie Polski Przemysł Spirytusowy zgłosiło się do Ministerstwa Finansów z propozycją podniesienia akcyzy na piwo, a konkretnie z rozwiązaniem, które miałoby polegać na obliczaniu akcyzy na podstawie promili w napoju.

Piwo jest uprzywilejowane w obszarze podatkowym i reklamowym - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Witold Włodarczyk, prezes SPPS. Według niego, w wielu reklamach piwa można znaleźć przykłady łamania ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

Browary płacą niższą akcyzę za swoje produkty, mogą się reklamować i ich sprzedaż wciąż wzrasta. Spożycie alkoholu w Polsce regularnie rośnie, jednak Polacy częściej sięgają po niskoprocentowe napoje. Wódki pozostają daleko w tyle, ich popyt spada, płacą wysokie podatki i nie mogą się reklamować. 

Przepaść między akcyzą piwa a wódki

Jak zauważa Forbes, w tym momencie akcyza nałożona na półlitrową butelkę wódki w cenie 20 zł wynosi aż 11,4 zł. W przypadku półlitrowego piwa o mocy 5,5 proc. to 0,48 zł przy średniej cenie 3 zł. Pomimo widocznemu uprzywilejowaniu piwa, browary protestują.

Zrównanie tych stawek [akcyzy - przyp. red.] oznaczałoby załamanie rynku piwa i jego całkowitą destabilizację. (...)  Domyślam się, że chodzi o to, by cena piwa na półce zrównała się z ceną małpki – tłumaczył “Rzeczpospolitej” dyrektor związku Browary Polskie Bartłomiej Morzycki.

Według badań Nielsena, wartość rynku piwa w 2018 roku wzrosła o ponad 7% i wyniosła 16,7 mld zł. W tym samym okresie rynek wódki mógł pochwalić się tylko wzrostem o 0,9% do wartości 11 mld zł.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >