BiznesINFO.pl Twój portfel Prawo jazdy możesz stracić znacznie łatwiej. Od lipca wchodzą nowe, jeszcze surowsze przepisy
Biznesinfo.pl

Prawo jazdy możesz stracić znacznie łatwiej. Od lipca wchodzą nowe, jeszcze surowsze przepisy

22 marca 2022
Autor tekstu: Maria Glinka

Prawo jazdy – trzy nowe przesłanki do jego utraty

Prawo jazdy to dokument, którego utrata będzie dużo prostsza od 1 lipca pod warunkiem, że zostaną zaakceptowane modyfikacje w kodeksie drogowym autorstwa resortu infrastruktury. Jest to realizacja zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego z końca 2019 r.

Zgodnie z nowymi przepisami zmianom będzie podlegało ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym w godzinach nocnych - dopuszczalna prędkość miałyby wynosić 50 km/h. Obecnie prędkość dozwolona w godzinach 23-5 wynosi 60 km/h, a 50 km/h  obowiązuje tylko między 5-23.

Druga propozycja bazuje na jeszcze większym uprzywilejowaniu pieszego względem pojazdów – ma mieć on pierwszeństwo jeszcze przed wkroczeniem na pasy. Przechodzień ma być ponadto zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności nie tylko w czasie przekraczania jezdni, ale już w czasie podchodzenia do przejścia – tłumaczy auto.wprost.pl.

Nową przesłanką do stracenia prawa jazdy będzie przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym – taki występek może kosztować kierowcę utratę dokumentu na 3 miesiące. Jeżeli kierujący ponownie dopuści się tego czynu to niemożność korzystania z prawa jazdy zostanie wydłużona do 6 miesięcy – podaje auto-swiat.pl.

Tysiące kierowców łamią przepisy

Ostatnia propozycja może być najczęstszym powodem do odbierania dokumentu, ponieważ kierowców jeżdżących bardzo szybko zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim jest coraz więcej.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że od początku 2020 r. do 16 kwietnia prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym straciło 13 257 kierowców. Jest to o 367 więcej niż w tym samym okresie w 2019 r. – pisze auto.dziennik.pl.

Komendanci zwracają uwagę, że tylko w samym kwietniu takich wykroczeń było 2350.

Bezpieczeństwo priorytetem

„Poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach to kwestia, która wymaga nieustannych działań, ale też ostrożności ze strony samych kierowców” – przyznała Joanna Susło, reprezentująca operatora systemu Yanosik.

A wdrożenie nowych, bardziej restrykcyjnych zasad miałoby zdaniem policjantów, przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach zarówno kierujących, jak i pieszych.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie