BiznesINFO.pl Polska i Świat 4 mln ludzi z całej Unii Europejskiej, w tym 700 tys. Polaków. Już zdecydowali, nie wrócą do ojczyzny
Unsplash.com Tommaso Pecchioli

4 mln ludzi z całej Unii Europejskiej, w tym 700 tys. Polaków. Już zdecydowali, nie wrócą do ojczyzny

16 grudnia 2020
Autor tekstu: Konrad Karpiuk

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego tak wielu obywateli UE skorzystało z prawa do stałego osiedlenia się

  • Na jakich zasadach po brexicie będzie można wjechać do Wielkiej Brytanii

  • Dlaczego nastąpił pat w negocjacjach dotyczących brexitu

Polacy korzystają z prawa do stałego osiedlenia się w Wielkiej Brytanii

Prawo do stałego osiedlenia wykorzystało już 4 mln mieszkańców Unii Europejskiej. Z powodu brexitu, na Wyspach będą mogły pracować jedynie osoby przebywające tam na stałe i posiadające wizę pracowniczą. Aż 700 tys. Polaków wolało nie ryzykować i ostatecznie osiedliło się w Wielkiej Brytanii.

We wtorek PAP rozmawiał na ten temat z szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Zbigniewem Rau. Jak przyznał polityk, brexit znacznie wpłynął na Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Choć ostatnio wielu obywateli wróciło do Polski , to setki tysięcy osób podjęło inną decyzję.

- Wiemy już, że z czterech milionów obywateli Unii Europejskiej, obecnie mieszkających W Wielkiej Brytanii z możliwości stałego osiedlenia się na Wyspach Brytyjskich skorzystało zgodnie z danymi brytyjskiego MSW ponad 700 tysięcy naszych rodaków - potwierdził Zbigniew Rau.

Szef MSZ zaznacza, że brexit zmienia zasady wjazdu Polaków na teren Wielkiej Brytanii. Ruch bezwizowy będzie utrzymany, ale tylko dla tych, którzy podróżują w celach biznesowych, naukowych, czy turystycznych. Podróże w tym celu będą pozwalały na sześciomiesięczny pobyt. W innych wypadkach trzeba będzie ubiegać się o wizę pracowniczą lub prawo do stałego pobytu.

- Ci wszyscy, którzy planują pracę w Wielkiej Brytanii, a będą ten kraj odwiedzać z Polski, będą musieli wystąpić o wizy pracownicze - mówił Rau.

Minister Spraw Zagranicznych powiedział PAP również, że polski konsulat w Wielkiej Brytanii rozpoczął akcję wystawiania paszportów. Zbigniew Rau podkreślił, że będą one bardziej potrzebne niż obecnie honorowane w ruchu między Wielką Brytanią a Polską dowody osobiste.

Pat w negocjacjach brexitowych

Negocjacje w sprawie brexitu wciąż trwają. Unia Europejska żądała zachowania praw dla obywateli państw członkowskich na terenie Wielkiej Brytanii (podobnie w wypadku Brytyjczyków na terenie UE). Ostatecznie w tej kwestii udało się osiągnąć porozumienie , dlatego też 4 mln osób pochodzący z krajów UE, mogło skorzystać z prawa do stałego pobytu.

To jednak tylko część brexitowych negocjacji. Obecnie komentatorzy polityczni wskazują na sporą stagnację i problemy z porozumieniem obu stron w kwestii handlu. Jeśli nie uda się go osiągnąć do 31 grudnia 2020 roku, handel między UE a Wyspami będzie odbywał się na zasadach Światowej Organizacji Handlu , która nałoży cła i dodatkowe ograniczenia.

Strona brytyjska uważa, że przyczyną braku porozumienia są odmienne stanowiska w kwestii rybołówstwa na ich wodach . Ponadto Unia Europejska żąda zastosowania się do własnych regulacji handlowych.

Z kolei Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej twierdzi, że UE chce utrzymać bliskie relacje z Wielką Brytanią , bez naruszania jednolitego rynku handlowego państw członkowskich. Szczególnie że wszystkie kraje wspólnoty popierają stanowisko UE w negocjacjach.

Obserwuj nas w
autor
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie