BiznesINFO.pl
Jest praca w Ministerstwie Finansów

wikipedia/Adam-dalekie-pole

Resort Finansów szuka pracownika. Będzie odpowiedzialny za podatki

19 Lutego 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Szukasz pracy? Ministerstwo Finansów zamieściło właśnie na jednym z portali społecznościowych ogłoszenie, że poszukuje pracownika. Chodzi o eksperta w Wydziale Podatków Majątkowych i Analiz Prawnych. Lektura oferty, a ściślej obowiązków na tym stanowisku

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jest praca w Ministerstwie Finansów

  • Jakie trzeba spełniać wymagania na oferowanym stanowisku

  • Co kryje się za ofertą rekrutacyjną resortu

Jest praca w Ministerstwie Finansów

Jest praca w Ministerstwie Finansów. Resort jak zauważa serwis prawo.pl, zamieścił na jednym z portali społecznościowych ogłoszenie z którego wynika, że poszukuje pracownika. Konkretnie chodzi o eksperta w Wydziale Podatków Majątkowych i Analiz Prawnych.

Spójrzmy, jakie obowiązki będzie miał potencjalny nowy pracownik resortu. Na pierwszy plan wysuwa się – przygotowanie koncepcji rozwiązań prawnych w zakresie nowoprojektowanych danin, a także opracowanie projektów przepisów prawnych obejmujących nowe daniny i udział w procesie legislacyjnym. Eksperci nie mają wątpliwości z czym się to wiąże o czym za chwilę.

Inne obowiązki nowego pracownika to m.in. opracowywanie propozycji rozwiązań problemów pojawiających się na tle stosowania przepisów prawa podatkowego, czy współpraca z komórkami organizacyjnymi Ministerstwa Finansów, jednostkami Krajowej Administracji Skarbowej i instytucjami zewnętrznymi.

Jakie trzeba spełniać wymagania, by resort zwrócił uwagę na CV kandydata do pracy? W ogłoszeniu wskazano przede wszystkim wykształcenie wyższe na kierunku prawo, co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w obszarze podatków, znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym rozumienie i tworzenie tekstów w obszarze komórki, znajomość przepisów krajowego prawa podatkowego, znajomość przepisów UE i orzecznictwa ETS w zakresie podatków pośrednich.

Dobrze by było, aby kandydat miał również umiejętność argumentowania i współpracy w zespole. Dodatkowym atutem będzie również minimum 2-letnie doświadczenie zawodowe w administracji publicznej czy ukończenie aplikacji radcowskiej lub adwokackiej.

Tyle o wymaganiach, a co oferuje Ministerstwo Finansów? Elastyczny czas pracy, benefity płacowe - 13. wynagrodzenie i nagrody jubileuszowe, czy możliwość zakupu grupowego ubezpieczenia na życie, uprawnienia do zniżek PKP. Nie zabrakło również modnego w niemal wszystkich ogłoszeniach rekrutacyjnych – przyjaznego środowiska pracy.  

„Będziemy wprowadzać nowe podatki”

Wróćmy jednak do obowiązków na stanowisku eksperta w Wydziale Podatków Majątkowych i Analiz Prawnych. Jak wspomniano na pierwszy plan wybija się przygotowanie koncepcji rozwiązań prawnych w zakresie nowoprojektowanych danin oraz opracowanie projektów przepisów prawnych obejmujących nowe daniny i udział w procesie legislacyjnym. Eksperci nie mają wątpliwości co się za tym kryje.

- Dekompozycja tego ogłoszenia pozwala rozszyfrować prawdziwą treść tego komunikatu jaką „będziemy wprowadzać nowe podatki”. Sięgając do marketingu i reklamy, można nieco ironicznie stwierdzić, że w związku z planami wprowadzenia nowych podatków Ministerstwo Finansów szuka „dyrektora kreatywnego”, którego zadaniem będzie „wprowadzanie na rynek nowych produktów podatkowych”. Brakuje jedynie wewnętrznego konkursu na wynalezienie nowego źródła podatku, bo dotychczasowe rozwiązania powoli nie wystarczają do pokrycia wydatków budżetowych – komentuje w rozmowie z prawo.pl Robert Gniezdzia, radca prawny, partner w kancelarii Chmielniak Adwokaci.

Jakie konkretnie podatki miałyby zostać wprowadzone? Trudno to w tej chwili przewidzieć, choć jak zauważa portal nazwa wydziału do którego poszukiwany jest pracownik, może sugerować, że opodatkowanie może dotyczyć majątku. W komentarzu udzielonym prawo.pl resort odpowiada jedynie, że ekspert będzie pracował w Departamencie Podatków Sektorowych, Lokalnych oraz Podatku od Gier, a jednym z jego zadań będzie prowadzenie stałych prac analitycznych w zakresie rozwiązań podatkowych.

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niemcy

Praca

Niemcy podwyższają pensję minimalną. Wielka zmiana wynagrodzeń do października

Czytaj więcej >

Praca

ZUS przygotował rekordową waloryzację. Środki na kontach znacznie wzrosną

Czytaj więcej >
Praca w gastronomii

Praca

Te zawody znikną z rynku pracy. 30 proc. osób nie chce zmieniać zawodu

Czytaj więcej >

Praca

ZUS ogłosił wzrost kwot odszkodowania za wypadek przy pracy

Czytaj więcej >

Praca

Ukraińcy nie muszą się bać o pracę w Polsce. Pracodawcy chętni do zatrudniania

Czytaj więcej >

Praca

Największe bolączki polskich przedsiębiorców. Badanie jasno wskazało obawy pracodawców

Czytaj więcej >