BiznesINFO.pl
Jest praca w Ministerstwie Finansów

wikipedia/Adam-dalekie-pole

Resort Finansów szuka pracownika. Będzie odpowiedzialny za podatki

19 Lutego 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Szukasz pracy? Ministerstwo Finansów zamieściło właśnie na jednym z portali społecznościowych ogłoszenie, że poszukuje pracownika. Chodzi o eksperta w Wydziale Podatków Majątkowych i Analiz Prawnych. Lektura oferty, a ściślej obowiązków na tym stanowisku

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jest praca w Ministerstwie Finansów

  • Jakie trzeba spełniać wymagania na oferowanym stanowisku

  • Co kryje się za ofertą rekrutacyjną resortu

Jest praca w Ministerstwie Finansów

Jest praca w Ministerstwie Finansów. Resort jak zauważa serwis prawo.pl, zamieścił na jednym z portali społecznościowych ogłoszenie z którego wynika, że poszukuje pracownika. Konkretnie chodzi o eksperta w Wydziale Podatków Majątkowych i Analiz Prawnych.

Spójrzmy, jakie obowiązki będzie miał potencjalny nowy pracownik resortu. Na pierwszy plan wysuwa się – przygotowanie koncepcji rozwiązań prawnych w zakresie nowoprojektowanych danin, a także opracowanie projektów przepisów prawnych obejmujących nowe daniny i udział w procesie legislacyjnym. Eksperci nie mają wątpliwości z czym się to wiąże o czym za chwilę.

Inne obowiązki nowego pracownika to m.in. opracowywanie propozycji rozwiązań problemów pojawiających się na tle stosowania przepisów prawa podatkowego, czy współpraca z komórkami organizacyjnymi Ministerstwa Finansów, jednostkami Krajowej Administracji Skarbowej i instytucjami zewnętrznymi.

Jakie trzeba spełniać wymagania, by resort zwrócił uwagę na CV kandydata do pracy? W ogłoszeniu wskazano przede wszystkim wykształcenie wyższe na kierunku prawo, co najmniej 3-letnie doświadczenie zawodowe w obszarze podatków, znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym rozumienie i tworzenie tekstów w obszarze komórki, znajomość przepisów krajowego prawa podatkowego, znajomość przepisów UE i orzecznictwa ETS w zakresie podatków pośrednich.

Dobrze by było, aby kandydat miał również umiejętność argumentowania i współpracy w zespole. Dodatkowym atutem będzie również minimum 2-letnie doświadczenie zawodowe w administracji publicznej czy ukończenie aplikacji radcowskiej lub adwokackiej.

Tyle o wymaganiach, a co oferuje Ministerstwo Finansów? Elastyczny czas pracy, benefity płacowe - 13. wynagrodzenie i nagrody jubileuszowe, czy możliwość zakupu grupowego ubezpieczenia na życie, uprawnienia do zniżek PKP. Nie zabrakło również modnego w niemal wszystkich ogłoszeniach rekrutacyjnych – przyjaznego środowiska pracy.  

„Będziemy wprowadzać nowe podatki”

Wróćmy jednak do obowiązków na stanowisku eksperta w Wydziale Podatków Majątkowych i Analiz Prawnych. Jak wspomniano na pierwszy plan wybija się przygotowanie koncepcji rozwiązań prawnych w zakresie nowoprojektowanych danin oraz opracowanie projektów przepisów prawnych obejmujących nowe daniny i udział w procesie legislacyjnym. Eksperci nie mają wątpliwości co się za tym kryje.

- Dekompozycja tego ogłoszenia pozwala rozszyfrować prawdziwą treść tego komunikatu jaką „będziemy wprowadzać nowe podatki”. Sięgając do marketingu i reklamy, można nieco ironicznie stwierdzić, że w związku z planami wprowadzenia nowych podatków Ministerstwo Finansów szuka „dyrektora kreatywnego”, którego zadaniem będzie „wprowadzanie na rynek nowych produktów podatkowych”. Brakuje jedynie wewnętrznego konkursu na wynalezienie nowego źródła podatku, bo dotychczasowe rozwiązania powoli nie wystarczają do pokrycia wydatków budżetowych – komentuje w rozmowie z prawo.pl Robert Gniezdzia, radca prawny, partner w kancelarii Chmielniak Adwokaci.

Jakie konkretnie podatki miałyby zostać wprowadzone? Trudno to w tej chwili przewidzieć, choć jak zauważa portal nazwa wydziału do którego poszukiwany jest pracownik, może sugerować, że opodatkowanie może dotyczyć majątku. W komentarzu udzielonym prawo.pl resort odpowiada jedynie, że ekspert będzie pracował w Departamencie Podatków Sektorowych, Lokalnych oraz Podatku od Gier, a jednym z jego zadań będzie prowadzenie stałych prac analitycznych w zakresie rozwiązań podatkowych.

Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z List z ZUSu.

Praca

ZUS prosi o dopilnowanie ubezpieczenia. Inaczej zostaniemy z niczym

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS nadal przypomina o ważnej aktualizacji. Inaczej możemy wpaść w tarapaty

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Napis ZUS i pieniadze.

Praca

ZUS ma informacje dla przedsiębiorców. Chodzi o ich emerytury

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Dokumenty ZUS.

Praca

ZUS ostrzega: masz 3 dni na wskazanie poprawnego adresu. Potem możesz stracić zwolnienie lekarskie

Czytaj więcej >
ZUS ostrzega

Praca

ZUS ostrzega: nieuwaga może nas pozbawić zwolnienia lekarskiego

Czytaj więcej >
/EAST NEWS

Praca

Związkowcy piszą list do niemieckiego ministra, bo polski rząd nie reaguje od dawna

Czytaj więcej >