BiznesINFO.pl Polska i Świat Powrót do szkół nie dla wszystkich uczniów taki sam. Minister już potwierdził
Piotr Molecki/East News

Powrót do szkół nie dla wszystkich uczniów taki sam. Minister już potwierdził

11 stycznia 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak będzie wyglądał powrót do szkół po feriach

  • Jakie działania podejmują szkoły w trakcie przerwy zimowej

  • Kiedy można spodziewać się dalszego luzowania restrykcji

Powrót do szkół już po feriach. Jednak nie dla wszystkich

- Powrót do szkół jest dużym postępem w oświacie - ocenił w trakcie dzisiejszego wystąpienia szef Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Tuż po zakończeniu ferii (4-17 stycznia) placówki ponownie otworzą się dla najmłodszych uczniów. - Doszliśmy do wniosku, że krokiem najbardziej nieśmiałym, który możemy wykonać, a jednocześnie w sensie symulacji prowadzonych i prognoz z tym związanych krokiem, który nie stanowi zagrożenia, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach I-III - dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pozostali uczniowie na powrót do szkół będą musieli jeszcze zaczekać. Z ust rządzących nie padły żadne potencjalne terminy. - Będziemy dążyli do tego, aby uczniowie klas ósmych i maturzyści wrócili do szkół najszybciej, jak to możliwe - oznajmił Czarnek. Minister zaznaczył, że na mocy obowiązujących przepisów uczniowie ostatnich klas mogą korzystać ze stacjonarnych konsultacji z nauczycielami w grupach 5-osobowych.

Resortowe wytyczne w sprawie powrotu do szkół

Jednak powrót do szkół to ogromne przedsięwzięcie zwłaszcza dla dyrektorów. W przezwyciężeniu potencjalnych trudności organizacyjnych mają pomóc wytyczne opracowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia we współpracy z GIS.

Z zaleceń wynika, że poszczególne klasy powinny uczyć się na różnych piętrach lub w różnych częściach szkoły. Powrót do szkół ma bazować na zasadzie jedna grupa uczniów - jedna sala lekcyjna. Do grupy są przyporządkowani stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych z innymi klasami. Wszystko to ma na celu zminimalizowanie kontaktów zarówno między dziećmi, jak i między nauczycielami.

Co więcej, powrót do szkół to także konieczne zmiany w planie lekcji, ponieważ klasy mają rozpoczynać naukę stacjonarną o różnych porach. Na barkach dyrektorów spoczywa także obowiązek ustalenia indywidualnego harmonogramu dnia lub tygodnia dla danej klasy, który będzie uwzględniał nie tylko godziny lekcyjne, lecz także: korzystanie z przerw, stołówki szkolnej i realizowanie zajęć na boisku.

Namiastka powrotu do szkół w czasie ferii

Najnowsze decyzje rządzących oznaczają, że dla uczniów z klas IV jedyną okazją na czasowy powrót do szkół i przebywanie wśród rówieśników są półkolonie organizowane w trakcie drugiego tygodnia ferii zimowych (11-15 stycznia). Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało w komunikacie, że z zimowego wypoczynku mogą korzystać „ uczniowie z klas I-IV szkoły podstawowej, a także uczniów klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej ”.

Zajęcia organizują szkoły, placówki oświatowe, organy prowadzące oraz organizacje, które na co dzień współpracują z oddziałami edukacyjnymi w tym zakresie i mają odpowiednie doświadczenie (np. organizacje pozarządowe). „ Dajemy możliwość, aby w ścisłym reżimie sanitarnym zorganizować opiekę dla najmłodszych dzieci ”, czytamy w resortowym oświadczeniu. Każda półkolonia musi być zgłoszona do MEiN.

Zajęcia w trakcie zimowego wypoczynku będą mogły być prowadzone w świetlicach szkolnych oraz innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach, w grupach maksymalnie do 12 uczniów ”, czytamy w dalszej części zawiadomienia. Poprosiliśmy MEiN o podsumowanie pierwszego tygodnia półkolonii. - W systemie -Baza wypoczynku- na dzień 11 stycznia 2021 r., kuratorzy oświaty zatwierdzili 2 201 zgłoszeń wypoczynku organizowanego w formie półkolonii. Obecnie w wypoczynku uczestniczy 66,771 dzieci - przekazała w rozmowie z BiznesInfo Justyna Sedlak z biura prasowego MEiN. - W systemie widzę również 650 zgłoszeń oczekujących na zatwierdzenie - dodała przedstawicielka resortu.

Powrót do szkół i podtrzymanie dotychczasowych obostrzeń

TVN24 donosi, że powrót do szkół najmłodszych dzieci od 18 stycznia to jedyna zmiana w rozpisce pandemicznych restrykcji. - Obowiązujące dotychczas obostrzenia zostaną przedłużone do końca stycznia - przekazał minister zdrowia. Do lektury na temat aktualnych ograniczeń zapraszamy tutaj .

Choć szef resortu przyznał, że sytuacja jest stabilna to powstrzymuje się od wskazywania kolejnych terminów łagodzenia restrykcji. - Patrzymy na przekroje regionalne, a nie tylko na sytuację w skali kraju. [ ] Definiowanie warunków, które pozwolą na luzowanie obostrzeń jest niemożliwe. Jednak na pewno będziemy brać pod uwagę liczbę nowych przypadków zachorowań - zadeklarował Niedzielski. Business Insider Polska przekazuje, że w najbardziej pesymistycznym scenariuszu gastronomia i branża hotelowa otworzą się dopiero na przełomie marca i kwietnia.

- Decyzje dotyczące obostrzeń są decyzjami bardzo trudnymi, bo podejmowanymi w sytuacji dużej niepewności wynikającej z niej sprzeczności i sygnałów dochodzących do nas z otoczenia - tłumaczył w trakcie konferencji Niedzielski.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie