Podatek od spadków i darowizn – wysokość, zwolnienie
pixabay.com
Autor Magdalena Chajzler - 30 Listopada 2020

Podatek od spadków i darowizn – wysokość, zwolnienie

Czy każdy musi zapłacić podatek od spadku lub darowizny? Kogo dotyczy zwolnienie od podatku od spadku i darowizny? Ile wynosi podatek od spadków i darowizn? Otrzymałeś darowiznę lub spadek? Sprawdź, jaki podatek od spadku czy darowizny będziesz musiał zapłacić

Kto nie musi płacić podatku od spadku i darowizny?

Podatku od spadku lub darowizny nie musi odprowadzać najbliższa rodzina obdarowującego. Dotyczy to również wychowanków rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Aby nie musieć płacić podatku, należy spełnić określone warunki.

Grupy podatkowe

Ustawa o podatku od spadków i darowizn dzieli spadkobierców na cztery grupy podatkowe:

  • grupa podatkowa 0 – małżonek, dziecko, rodzic, rodzeństwo, dziadkowie, pradziadkowie, wnuk, prawnuk, pasierb, ojczym, macocha,
  • grupa podatkowa I – teściowie, zięć, synowa,
  • grupa II – członkowie dalszej rodziny – ciotki, wujkowie,
  • grupa III – pozostali członkowie rodziny oraz osoby niespokrewnione.

Zwolnienie z podatku od spadku i darowizny dla najbliższej rodziny

Aby nie musieć płacić podatku od spadku czy darowizny od najbliższej rodziny, należy fakt otrzymania zgłosić w urzędzie skarbowym w terminie do 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, za który uważa się dzień wydania postanowienia sądu o przyjęciu spadku przez spadkobiercę lub aktu notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Do urzędu skarbowego należy złożyć druk SD-Z2.

UWAGA! Należy przestrzegać terminu, w którym trzeba złożyć druk SD-Z2. Przekroczenie go skutkuje niemożnością uzyskania zwolnienia z obowiązku płacenia podatku od spadku lub darowizny.

Od 26 października 2020 r. z podatku od spadku i darowizny zwolnieni są również wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Obowiązują tu te same zasady, co przy przyjmowaniu spadku czy darowizny od najbliższej rodziny. W świetle prawa osoby, które przebywały w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka czy regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, są zstępnymi, tak jak biologiczne dzieci. Natomiast ich opiekunowie są wstępnymi – jak biologiczni rodzice.

Podatek od spadku i darowizny a kwota wolna od podatku

Jeżeli kwota otrzymanego spadku lub darowizny jest niższa niż kwota wolna od podatku, również dla będących w I, II i III grupie podatkowej, nie ma obowiązku płacenia podatku od spadku i darowizny.

Wysokość kwot wolnych od podatku w 2020 r. wynosi:

  • dla I grupy podatkowej: 9 637 zł,
  • dla II grupy podatkowej: 7 276 zł,
  • dla III grupy podatkowej: 4 902 zł.

Jeżeli jednak otrzymany spadek lub darowizna przekraczają wysokość kwoty wolnej od podatku, będziemy musieli zapłacić podatek.

Ile wynosi podatek od spadków i darowizn w 2020 roku?

Według ustawy o podatku od spadków i darowizn kwota podatku dla wartości spadku do 10 278 zł wynosi:

  • 3% dla I grupy podatkowej,
  • 7% dla II grupy podatkowej,
  • 12% dla III grupy podatkowej.

Przy wartości spadku lub darowizny w przedziale od 10 278 zł do 20 556 zł do podstawowej kwoty należy dodać odpowiednio 5% (I grupa), 9% (II grupa) i 16% (III grupa) nadwyżki ponad 10 276 zł.

Natomiast przy wartości spadku lub darowizny powyżej 20 556 zł do nadwyżki należy dodać odpowiednio 7% (I grupa), 12% (II grupa) i 20% (III grupa).

UWAGA! Oprócz opłacenia podatku należy złożyć do urzędu skarbowego formularz SD-3.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News