BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Pod Radomiem zabrakło już wody. Polskie zasoby wodne są porównywalne z... egipskimi

2 Lipca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

W podradomskich miejscowościach zabrakło już wody. W innych wystosowano apele o rozsądne korzystanie z wody i np. niepodlewanie ogródków. Czy Polsce grozi brak wody?

Okres wysokich temperatur i nieznośnych upałów sprawił, że znacznie zwiększyły się pobory wody i nasze zasoby wodne się uszczupliły. Niektóre miejscowości borykają się z brakiem wody, jak np. te pod Radomiem. 

Zakaz korzystania z wody dla mieszkających pod Radomiem

Jak czytamy w radomskim wydaniu “Gazety Wyborczej”, mieszkańcy podradomskich miejscowości cierpią na brak wody. W poprzednim tygodniu niezbędne było zapewnienie dowozów do Janowa. Wójtowie innych wsi zaapelowali o oszczędne gospodarowanie wodą. Inne rejony w Polsce również mają podobne problemy. Gmina Grębocice w województwie dolnośląskim wprowadziła przerwy w dostawie między godz. 10 i 12 oraz między 16 i 18 dla miejscowości Krzydłowice oraz Grodziszcze. Czy Polsce grożą dalsze problemy z brakiem wody?

Zasoby wodne Polski takie jak w Egipcie

Polska jest jednym z najbardziej ubogich w wodę krajów Unii Europejskiej, jak podaje NIK w najnowszym raporcie,  Nasze zasoby wody pitnej wynoszą 4 mld m3 – to trzy razy mniej niż średnia europejska. Jest to ilość niemalże taka jaka występuje w Egipcie. Co więcej przez globalne ocieplenie, z każdym rokiem będą się zmniejszać. W tej trudnej sytuacji nie pomaga fakt, że Polacy niezbyt chętnie oszczędzają wodę. Nie tylko nie zakręcamy wody przy myciu zębów czy pomimo ostrzeżeń podlewamy swoje ogródki i myjemy samochody podczas upałów, ale też… marnujemy jedzenie nie zdając sobie sprawy, że wyprodukowanie np. każdego bochenka chleba wymaga zużycia nawet 800 litrów wody. 

Oszczędzanie wody nie jest już “modą”, a koniecznością, jeśli nie chcemy zostać pozbawieni wody.

Tagi:

Radom

Paulina MusianekAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Jeżeli posiadasz psa lub kota, dostaniesz od państwa setki złotych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Tańsze bilety na pociąg już w tym miesiącu. Premier zapowiada obniżki cen

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Jeden punkt na Ziemi okazuje się surowcowym eldorado. Na szczęście jest daleko od Rosji

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Turyści płacą krocie za posiłki i noclegi. Kolejny „paragon grozy”, tym razem z Białki Tatrzańskiej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W Polsce rusza produkcja nowego samochodu. Będziemy jedyni na świecie

Czytaj więcej >
Co oznacza biała obwódka na pączku?

Polska i Świat

Najdroższy tłusty czwartek od lat. Dane są bezwzględne nawet dla Magdy Gessler

Czytaj więcej >