Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Płaca minimalna jednak powyżej 4200 złotych. Będzie wyższa niż zapowiadano
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 28.05.2023 16:37

Płaca minimalna jednak powyżej 4200 złotych. Będzie wyższa niż zapowiadano

pieniądze
BiznesInfo

Dotychczasowe zapowiedzi dotyczące podwyżki płacy minimalnej wskazywały na kwotę 4200 złotych. Jak jednak podała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, płaca minimalna będzie wyższa niż zapowiadano.

Podwyżka płacy minimalnej

Podwyżka płacy minimalnej została zaplanowana na przyszły rok. Jak podaje Interia za szefową resortu rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg, Rada Ministrów ma zająć się tą kwestią w czerwcu.

Zmiany, które mają wejść w życie w 2024 roku, zostały podzielone na dwa etapy. Pierwsza zmiana została zaplanowana na styczeń, zaś druga na lipiec - i wtedy osiągnie zakładany poziom.

Będzie więcej niż zakładano

Według słów Marleny Maląg cytowanej przez Interię, obecne plany przekroczyły już wcześniejsze zapowiedzi. Przyszłoroczna płaca minimalna ma wynieść bowiem ponad 4,2 tys. zł. Punktem odniesienia ma być wysokość płacy minimalnej, która będzie obowiązywać od lipca - wyniesie ona 3,6 tys. zł.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej wskazała również w wypowiedzi cytowanej przez Interię, że na decyzję o minimalnej płacy oczekują przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem sporą część wszystkich firm w Polsce.

Jednakowa płaca w całej Unii niemożliwa

Maląg odniosła się również do kwestii wprowadzenia w życie unijnej dyrektywy dot. płacy minimalnej. Ujawniła, że w ministerstwie trwają prace nad dostosowaniem krajowego prawa do unijnych wytycznych.

Szefowa resortu w wypowiedzi cytowanej przez Interię zauważyła jednakże, że jednakowa płaca minimalna w całej Unii jest niemożliwa. Powodem ma być sytuacja ekonomiczna krajów członkowskich, która różni się w zależności od kraju unijnego.