płaca minimalna
Pixabay/BeatriceBB
Autor Paulina Musianek - 9 Sierpnia 2019

Rekordowy wzrost płacy minimalnej będzie jeszcze większy. Wszystko przez jedną ustawę

Płaca minimalna ma jeszcze bardziej wzrosnąć. Prezydent podpisał ustawę zakładającą, że wyłączenie dodatku stażowego z podstawy wymiaru płacy minimalnej.

Płaca minimalna w górę

Płaca minimalna wzrośnie przez wyłączenie z niej dodatku stażowego. W środę ustawę w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowe prawo ma wejść w życie od 1 stycznia 2020 r.

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu

Celem ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jest rozszerzenia katalogu elementów składowych wynagrodzenia za pracę, które nie będą brane pod uwagę przy obliczaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia pracownika - o dodatek za staż pracy.

Dodatek stażowy powinien być przede wszystkim nagrodą za wysługę lat - tak argumentuje tę decyzję minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Dzięki temu pracownicy nowo zatrudnieni mogą mieć wyższe wynagrodzenia zasadnicze od tych, którzy mają dłuższy staż.

Użytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychUżytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychCzytaj dalej

Czym jest dodatek stażowy?

Ustawa wprowadza również definicję dodatku za staż pracy. Jest to dodatek do wynagrodzenia przysługujący pracownikowi z tytułu osiągnięcia ustalonego okresu zatrudnienia, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, układzie zbiorowym pracy, innym opartym na ustawie porozumieniu zbiorowym, regulaminie wynagradzania, statucie określającym prawa i obowiązki stron stosunku pracy, umowie o pracę lub spółdzielczej umowie o pracę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  4. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News