Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Minister zapowiada mocne tempo wzrostu PKB. 5% pod koniec roku
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 13.06.2019 02:00

Minister zapowiada mocne tempo wzrostu PKB. 5% pod koniec roku

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

PKB Polski ma się bardzo dobrze, a ma być jeszcze lepiej. Tak wynika przynajmniej z wypowiedzi ministra inwestycji i rozwoju, Jerzego Kwiecińskiego. Zdaniem polityka, do końca roku Polska zbliży się do 5-procentowego tempa wzrostu PKB. Wynikać to ma między innymi z faktu, że Polska przekroczyła już poziom 50 tys. zrealizowanych inwestycji z funduszy UE w ramach polityki spójności.

Mamy szanse na zbliżenie się do 5 proc. tempa wzrostu PKB na koniec 2019 roku w ujęciu rok do roku (...) Przekroczyliśmy w funduszach unijnych 50 tys. realizowanych inwestycji wartych 400 mld zł w ramach polityki spójności - oświadczył Kwieciński.

Dynamiczny wzrost PKB Polski - tak zapowiada minister

Co więcej, minister przekonuje, że obecny rok, a także przyszły, będą szczytowe pod względem realizacji inwestycji publicznych. Zapowiada, że to bardzo pozytywnie wpłynie na gospodarkę. Dynamika wzrostu inwestycji może w drugim kwartale tego roku być dwucyfrowa, jak miało miejsce to w pierwszym, gdy wynosiła 12,6% rok do roku.

Ten i przyszły rok będzie szczytem realizacji inwestycji publicznych i będzie działało to silnie popytowo na gospodarkę. Mamy duże szanse by utrzymać silny wzrost gospodarczy - zapowiedział minister.

Wysokie tempo wzrostu PKB stawia Polskę w czołówce krajów w UE oraz OECD pod względem rozwoju gospodarczego. W ramach wspólnoty europejskiej mamy mieć drugie miejsce, a w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju miejsce czwarte.

Mamy świetne efekty gospodarcze i nasz wzrost gospodarczy w tym roku - 2019 będzie prawdopodobnie na drugim miejscu w UE pod względem tempa wzrostu PKB, może Malta nas wyprzedzi. W rankingu krajów OECD będziemy czwartym krajem z najwyższym wzrostem gospodarczym w 2019 roku - podsumował Kwieciński.