BiznesINFO.pl Energetyka PGNiG potwierdziło przyjęcie wielkich dostaw gazu. Kolejny krok dla bezpieczeństwa energetycznego
PGNiG

PGNiG potwierdziło przyjęcie wielkich dostaw gazu. Kolejny krok dla bezpieczeństwa energetycznego

3 maja 2022
Autor tekstu: Kasper Starużyk

PGNiG poinformowało, że tylko od 25 kwietnia do 2 maja odebrało aż 3 ładunki skroplonego LNG. Jest to efekt polityki polskiego giganta energetycznego polegającej na możliwie maksymalnym wykorzystaniu możliwości przeładunkowych gazoportu w Świnoujściu.

Trzy dostawy odbyły się w zaledwie 8 dni. Jest to związane z potrzebą zabezpieczenia Polski przed polityką Gazpromu. Przypomnijmy, że 6 dni temu Gazprom zdecydował się przerwać przesył gazu do Polski z powodu niespełnienia przez Polskę żądań Kremla dotyczących płatności za surowiec z rublach.

Gazprom przerywa kontrakt

Rosyjski gigant naruszył tym samym kontrakt jamalski, w którym nie było mowy o płatności za surowiec w rublach a jedynie w euro lub dolarach. Kontrakt jamalski wygasa wraz z końcem 2022 r. i strona polska nie ma zamiaru go przedłużać.

Import LNG to jeden z fundamentów naszych działań dywersyfikacyjnych, których efektem jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Intensyfikacja dostaw drogą morską jest naszą odpowiedzią na kryzys na europejskim rynku gazu , który rozpoczął się już w ubiegłym roku. Wydarzenia ostatnich dni, kiedy Gazprom przestał realizować kontrakt jamalski , tylko potwierdzają słuszność naszej strategii. To m.in. dzięki dodatkowym dostawom LNG możemy zatłaczać podziemne magazyny gazu, których zapasy stanowią dodatkową gwarancję niezakłóconych dostaw do naszych odbiorców mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG.

Kierunki dostaw LNG do Polski

PGNiG informuje, że od 2015 r. terminal gazowy w Świnoujściu przyjął 163 dostawy skroplonego gazu ziemnego LNG. Większość transportów, bo aż 99 pochodziło z Kataru .

Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone, z których pochodzi 47 dostaw LNG do Polski, 15 dostaw pochodziło również z Norwegii. Po jednej dostawie gazoport przyjął również z Nigerii oraz Trynidadu i Tobago.

LNG stanowi około 25 proc. całego importowanego przez PGNiG gazu ziemnego. W 2022 oraz 2023 r. w Świnoujściu ma zostać przeładowanych po 6,2 mln m sześc. gazu rocznie.

Polska ma dużo gazu w magazynach

Stan wypełnienia magazynów gazowych w Polsce sięga 80 proc. , informuje także PGNiG. To zdecydowanie więcej niż średnia w UE, która plasuje się na poziomie 33 proc.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie