BiznesINFO.pl

East News

PGNiG OD otrzymało rekompensaty na zamrożenie taryfy na gaz

3 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

PGNiG Obrót Detaliczny otrzymało we wtorek przelew na poczet rekompensaty za zamrożenie taryfowych cen gazu. W okresie od 7 marca do 2 sierpnia br. PGNIG OD otrzymało łącznie 5,323 mld zł z tego tytułu.

Zamrożenie taryf za gaz

"Zarząd spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo [...] informuje, że spółka zależna PGNiG Obrót Detaliczny otrzymała w dniu 2 sierpnia 2022 r. transze w łącznej wysokości 2,495 mld zł z tytułu rekompensaty z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu" - poinformowało PGNiG we wtorkowym komunikacie.

Podjęta 1 stycznia 2022 roku ustawa wyklucza możliwość podwyższenia stawek taryfowych. Oznacza to, że odbiorcy gazu zapłacą za gaz tyle samo lub mniej.

Z kolei sprzedawcom gazu będzie przysługiwać wypłacana z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny rekompensata-różnica między faktyczną ceną zakupu a ceną sprzedaży według taryfy. W przypadku PGNiG OD to różnica między cenami cennikowymi na 1 stycznia 2022 r. a jego taryfą.

Ochrona odbiorców gazu

Obecnie mamy do czynienia z rekordowymi cenami gazu w całej Europie. Od stycznia ceny gazu ziemnego w Europie wzrosły o 170%. Przyczyniło się do tego ograniczenie eksportu przez Rosję przy jednocześnie niskich rezerwach gazu państw europejskich.

Stawki są wprawdzie nadal wysokie, jednak bez ochrony taryfowej cenniki prawdopodobnie znowu by wzrosły. Zamrożenie taryf za gaz ma zapewnić odbiorcom stałą cenę mimo trudnej sytuacji na rynku. 

PGNiG to największa spółka działająca na rynku gazu ziemnego w Polsce. Główne obszary działania grupy  to poszukiwanie i eksploatacja złóż gazu ziemnego, ropy naftowej oraz import, magazynowanie, obrót i dystrybucja paliw. W skład grupy wchodzą również firmy zajmujące się wytwarzaniem i obrotem energią elektryczną.  

Tagi:

PGNiGgaz

Podobne artykuły

Energetyka

Od 28 kwietnia ruszą obowiązkowe kontrole w naszych domach. Wielu Polaków musi wyrobić paszport energetyczny
Czytaj więcej >

Energetyka

Ważne informacje o dodatku węglowym 2023. Sprawdzamy, co rząd ma w planach
Czytaj więcej >

Energetyka

Gdzie powstanie trzecia elektrownia atomowa w Polsce
Czytaj więcej >

Energetyka

Koniec dotacji z programu “Mój prąd”. Są jednak i dobre wiadomości
Czytaj więcej >

Finanse

Zrobisz remont domu i odliczysz w PIT nawet 53 tys. zł. Sprawdzamy założenia ulgi termomodernizacyjnej
Czytaj więcej >

Energetyka

Ograniczyłeś zużycie prądu, to teraz dostaniesz pieniądze. Rząd szykuje spory prezent
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]