BiznesINFO.pl
gaz

East News

PGNiG OD otrzymało rekompensaty na zamrożenie taryfy na gaz

3 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

PGNiG Obrót Detaliczny otrzymało we wtorek przelew na poczet rekompensaty za zamrożenie taryfowych cen gazu. W okresie od 7 marca do 2 sierpnia br. PGNIG OD otrzymało łącznie 5,323 mld zł z tego tytułu.

Zamrożenie taryf za gaz

"Zarząd spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo [...] informuje, że spółka zależna PGNiG Obrót Detaliczny otrzymała w dniu 2 sierpnia 2022 r. transze w łącznej wysokości 2,495 mld zł z tytułu rekompensaty z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu" - poinformowało PGNiG we wtorkowym komunikacie.

Podjęta 1 stycznia 2022 roku ustawa wyklucza możliwość podwyższenia stawek taryfowych. Oznacza to, że odbiorcy gazu zapłacą za gaz tyle samo lub mniej.

Z kolei sprzedawcom gazu będzie przysługiwać wypłacana z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny rekompensata-różnica między faktyczną ceną zakupu a ceną sprzedaży według taryfy. W przypadku PGNiG OD to różnica między cenami cennikowymi na 1 stycznia 2022 r. a jego taryfą.

Ochrona odbiorców gazu

Obecnie mamy do czynienia z rekordowymi cenami gazu w całej Europie. Od stycznia ceny gazu ziemnego w Europie wzrosły o 170%. Przyczyniło się do tego ograniczenie eksportu przez Rosję przy jednocześnie niskich rezerwach gazu państw europejskich.

Stawki są wprawdzie nadal wysokie, jednak bez ochrony taryfowej cenniki prawdopodobnie znowu by wzrosły. Zamrożenie taryf za gaz ma zapewnić odbiorcom stałą cenę mimo trudnej sytuacji na rynku. 

PGNiG to największa spółka działająca na rynku gazu ziemnego w Polsce. Główne obszary działania grupy  to poszukiwanie i eksploatacja złóż gazu ziemnego, ropy naftowej oraz import, magazynowanie, obrót i dystrybucja paliw. W skład grupy wchodzą również firmy zajmujące się wytwarzaniem i obrotem energią elektryczną.  

Tagi:

PGNiGgaz

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Posłowie chcą czasowo zawiesić zakaz sprzedaży węgla niespełniającego norm jakościowych

Czytaj więcej >
Twitter/Forsvaret

Energetyka

Gazociąg Nord Stream. Niemcy uważają, że to już koniec. Nie da się go naprawić

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska Grupa Górnicza uruchamia w swoim sklepie internetowym dodatkowe sesje zakupowe

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki straci stanowisko? Polacy wskazali, kto mógłby zastąpić premiera

Energetyka

Mateusz Morawiecki: Jest problem z węglem

Czytaj więcej >
PGE ostrzega klientów przed oszustami

Energetyka

Grupa PGE rozpoczęła dystrybucję węgla

Czytaj więcej >
prąd

Energetyka

Niższe ceny prądu po złożeniu specjalnego wniosku. Przegapisz termin i zapłacisz znacznie więcej

Czytaj więcej >