pieniadze-wallpaperflare-cc0
wallpaperflare.com
Autor Stanisław Węgrowski - 27 Maja 2020

Polakom obcinane są wypłaty, a co z politykami? Obniżka pensji w polityce na czas pandemii - kto popiera?

Pensja została obniżona wielu Polakom w czasie pandemii koronawirusa. Chcąc ratować swoje firmy, przedsiębiorcy zostali zmuszeni do zwalniania pracowników i obcinania im pensji. A co z politykami? Czy rząd zastanawia się obniżeniem pensji posłów i ministrów?

Pensja polityków w dół. Czy rząd bierze to pod uwagę?

Pandemia koronawirusa doprowadziła do kryzysu w polskiego gospodarce, a wiele firm zostało zmuszonych do podjęcia drastycznych kroków, żeby w ogóle przetrwać ten ciężki czas. Wiele osób straciło pracę, a niektórzy musieli pogodzić się z obniżeniem pensji. Kryzys dał się mocno we znaki Polakom i raczej prędko nie odpuści. A czy polski rząd bierze pod uwagę obniżenie pensji?

- W drugim pakiecie ustaw jest mechanizm, który pozwala panu premierowi wprowadzać czasową zmianę, jeżeli chodzi o wynagrodzenia w administracji. Natomiast to też rodzi ogromne emocje. Rząd jest częścią administracji, więc obniżka pensji jest oczywiście brana pod uwagę. A parlamentarzyści to już wątek bardziej polityczny - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Mazur, wiceminister rozwoju.

Biedronka rusza z promocją na Dzień Dziecka. Za każde wydane 50 zł czeka cię miła niespodziankaBiedronka rusza z promocją na Dzień Dziecka. Za każde wydane 50 zł czeka cię miła niespodziankaCzytaj dalej

Niższa pensja rządu? Tematu unikał jak ognia

W trakcie rozmowy polityk został złapany na uciekaniu od tematu obniżania pensji rządzącym, więc dziennikarz Money.pl zapytał wiceministra, czy on sam popiera takie rozwiązanie.

- Państwo nie jest w stanie opłacić wszystkich pensji, jednak staramy się utrzymać jak najwięcej miejsc pracy. Przy tak wyjątkowej sytuacji, wszyscy powinniśmy solidarnie ponosić koszty. Więc także my jako administracja powinniśmy ponosić jej koszty - powiedział Krzysztof Mazur.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. TVP naraziło życie i zdrowie innych? Skandaliczne zachowanie podczas jednej z transmisji wstrząsnęło opinią publiczną

- Natomiast uważam, że wątek parlamentarny i takiego nie raz szafowania bardzo niskimi kosztami, jest wątkiem, który długofalowo jest niszczący dla demokracji. Jednak nie wpisuję się w populizm, by parlamentarzysta zarabiał płacę minimalną - stwierdził wiceminister rozwoju.

1 na 3 seniorów wciąż dostaje emeryturę do ręki. Nie tylko PKO BP oferuje ci konto za 0 zł1 na 3 seniorów wciąż dostaje emeryturę do ręki. Nie tylko PKO BP oferuje ci konto za 0 złCzytaj dalej

Rządy Czech i Nowej Zelandii obniżają swoje pensje

Ciężko sobie wyobrazić polityków w Polsce, którzy rezygnują ze swoich pensji. Ale okazuje się, że w innych krajach jest to możliwe. Niedawno czeska minister pracy Jana Malacova zapowiedziała, że rząd Czech będzie pobierał pensje niższe o 20 procent na czas kryzysu. Nieco wcześniej, w połowie kwietnia na taki krok zdecydowała się Nowa Zelandia.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern ogłosiła wtedy, że ona i jej rząd będą pobierać przez pół roku pensje niższe o 20 procent, co było podyktowane kryzysem gospodarczym wywołanym przez pandemię. Obniżenie pensji rządu miało być także gestem solidarności wobec Nowozelandczyków, którzy tracą pracę i muszą pobierać niższe pensje w konsekwencji koronakryzysu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koniec obowiązku noszenia maseczek. Rząd właśnie zniósł kolejne obostrzenia, co się zmieni?
  2. Córka Anny Przybylskiej napisała wiadomość do swojej zmarłej mamy. Treść wzrusza do łez
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nowy głos ws. 1000+ na wakacje. "Bon powinni otrzymać wszyscy Polacy"
Ubezpieczenie z nerwami. Znamy już towarzystwo z największą liczbą skarg, też możesz być jego klientemUbezpieczenie z nerwami. Znamy już towarzystwo z największą liczbą skarg, też możesz być jego klientemCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News