BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Podstawowy produkt może wkrótce podrożeć. Ci, którzy zrobili zapasy pomimo żartów innych, mogą się cieszyć

9 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Papier toaletowy już niedługo może zdrożeć. Wszystko przez utrudnienia w dostawach surowca stosowanego do produkcji tego artykułu higienicznego, w który klienci zaopatrują się w czasach pandemii znacznie częściej niż zazwyczaj.

Papier toaletowy będzie droższy

Papier toaletowy okazuje się być produktem pierwszej potrzeby w czasie pandemii. Klienci, którzy zdecydowali się zakup większej ilości tego artykułu mają powody do zadowolenia, ponieważ zbliża się podwyżka cen. Wszystko przez trudności w dostępie do pulpy celulozowej, która jest potrzebna do wytwarzania papieru toaletowego.

W związku z pandemią można zaobserwować przestoje w portach, spadek częstotliwości kursowania pociągów czy korki na granicach. Często też brakuje kierowców, którzy przewoziliby dostawy. Wszystko to wpływa na opóźnienia w produkcji, co może martwić wobec wzrostu zapotrzebowania na papier toaletowy o prawie 150 proc. rdr tylko w samym marcu – podaje dlahandlu.pl.

Nie tylko papieru toaletowego może zabraknąć

W Unii Europejskiej jest dwóch głównych dostawców masy celulozowej – fińska firma Metsä Fibre oraz spółka ze Szwecji Södra Cell International. Firmy, które przetwarzają pulpę celulozową starają się na ten moment korzystać z zapasów jednak analitycy przewidują, że sytuacja już niedługo znacznie się pogorszy.

Eksperci przewidują, że niektóre zakłady papiernicze w Europie mogą zmniejszyć lub całkowicie wstrzymać produkcję. Zwracają uwagę, że poza papierem toaletowym może zacząć brakować także pieluch.

Następstwem niedoborów będzie bez wątpienia wzrost cen surowca, która przyczyni się do podwyżki cen poszczególnych produktów. Poza pieluchami i papierem toaletowym jest to kluczowy środek do produkcji również tamponów i podpasek higienicznych.

Obecnie miazga z drewna miękkiego, wykonana z zrębków lub papieru z recyklingu, kosztuje o. 455 dolarów za tonę. Zdaniem analityków już teraz można dostrzec pierwsze oznaki, że surowiec będzie drożał.

Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >