BiznesINFO.pl Handel Oszukali ją metodą „na pellet”. Straciła kilka tysięcy złotych
Biznesinfo

Oszukali ją metodą „na pellet”. Straciła kilka tysięcy złotych

3 grudnia 2022
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

Mieszkanka powiatu nowodworskiego znalazła w internecie atrakcyjne ogłoszenie sprzedaży pelletu. Nie sprawdziła wiarygodności strony internetowej, złożyła zamówienie i zapłaciła 2 tys. zł. Efekt? Kobieta nie otrzymała towaru i straciła wpłacone pieniądze czytamy w portalu WP Finanse. Internetowym oszustom nie brakuje kreatywności, dlatego policja apeluje, by kupując opał, zachować szczególną ostrożność.

Zamówiła pellet i straciła 2 tys. zł

Sprawę opisali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim. Dostali zgłoszenie od kobiety, która chciała przez internet zamówić pellet. Skuszona korzystną ceną, nie sprawdziła wiarygodności strony internetowej, nie skontaktowała się też ze sprzedawcą. Złożyła zamówienie i wpłaciła pieniądze, a towar do niej nie trafił.

Jak się okazało, była to strona stworzona do tego typu oszustw i kobieta nie dostała zakupionego pelletu, jak również nie odzyskała wpłaconych wcześniej pieniędzy – tłumaczą policjanci na stronie internetowej Komendy.

Jak nie dać się oszukać?

Przede wszystkim należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Służby przypominają, że na stronie internetowej Polskiej Rady Pelletu zamieszczane są informacje o wiarygodnych producentach tego surowca.

Natomiast przeglądając ogłoszenia sprzedaży dostępne na serwisach internetowych, t rzeba zachować czujność zwłaszcza wtedy, gdy cena produktu jest wyjątkowo niska.

Jeżeli oferta zamieszczona w sieci wydaje się nam wiarygodna, warto zadzwonić do danej firmy i zapytać, czy prowadzi oficjalną stronę internetową ze sprzedażą. Uczciwa firma handlowa udostępni swoje dane – apelują nowodworscy policjanci.

Przestrzegają również, by uważać na e-maile z informacjami o świetnych okazjach cenowych i nie otwierać zamieszczonych w nich linków.

Oszustwa dotyczą też innych surowców

Przypomnijmy, że już w sierpniu spółka Węglokoks Kraj zawiadomiła o próbie oszustwa – ktoś stworzył stronę internetową, za której pośrednictwem chciał sprzedawać węgiel pochodzący rzekomo z tej kopali.

Natomiast w połowie listopada KNF poinformowała o powstaniu kilku stron internetowych podszywających się pod oficjalny sklep spółki PGG. Witryny te zostały zablokowane.

Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie