BiznesINFO.pl
oszczędności

Pixabay

Fatalna zmiana w bankach, oszczędności będą się topić w zastraszającym tempie? Można dużo stracić

8 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

W związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa Rada Polityki Pieniężnej dokonała obniżki stóp procentowych, dzięki czemu niższe będą raty kredytów, ale również odsetki naliczane za oszczędności trzymane na lokatach. Z tego względu niektóre banki dec

Oszczędności po decyzji Rady Polityki Pieniężnej

Co z naszymi oszczędnościami w bankach? W maju 2020 roku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe niemal do zera. Decyzja RPP wywołała sporo kontrowersji. Obniżenie stóp procentowych ma wpływ na wysokość rat kredytów, w pewnej mierze odciążając kredytobiorców, którzy po pandemii koronawirusa znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji. Niższy stopy procentowe powodują jednak także spadek wysokości odsetek na lokatach, na których trzyma się oszczędności. Z tego względu dalsze prowadzenie niektórych lokat okazało się pozbawione sensu, jako że zyski z trzymania na nich pieniędzy stały się śladowe.

"Od 2 czerwca dla lokat do kwoty 250 tys. zł bank oferował firmom oprocentowanie na poziomie zaledwie 0,01 proc. (niezależnie czy klient zobowiązywał się trzymać te pieniądze 7 dni czy rok). Dopiero powyżej 250 tys. zł można było liczyć na odsetki rzędu od 0,05 proc. do 0,25 proc. (im dłuższy okres tym wyższy procent)" - informował portal money.pl. W związku z tym bank PKO BP zdecydował się zamknąć usługę lokaty dla przedsiębiorców. 3 lipca bank poinformował o zawieszeniu usługi, co oznacza, że dotychczas otwarte lokaty będą aktywne tylko do okresu ustalonego w umowie, po czym wygasną, a klienci nie będą mieli możliwości otwarcia nowych lokat.

h2>Ujemne oprocentowanie zjada oszczędności

To jednak nie koniec kłopotów w bankach. Jak donosi portal bankier.pl, niektóre z nich decydują się na wprowadzenie opłat od trzymanych na koncie depozytów, co oznacza wprowadzenie ujemnej stopy procentowej. W praktyce równa się to stopniowemu uszczuplaniu naszych oszczędności przez bank. O ile wpływy z odsetek nie przewyższą wysokości opłaty za trzymanie pieniędzy na koncie - o co przy obecnych, symbolicznych odsetkach może być trudno - klienci mogą odnotować straty.

Ta dysproporcja między wysokością odsetek a wysokością opłat widoczna jest na przykładzie Envelo Bank, gdzie oprocentowanie oszczędności wyniesie 0,01%. "Opłata za obsługę rachunku od września wyniesie 1,99 zł miesięcznie, jeżeli klient posiada ROR w tym banku. Jeżeli nie – bank naliczy 2,99 zł co miesiąc. Opłata będzie pobierana tylko wtedy, jeżeli na rachunku będą wystarczające środki" - informuje bankier.pl.

Z kolei bank Citi Handlowy będzie pobierać opłaty od rachunków walutowych w euro. Opłata będzie obowiązywać użytkowników CitiKonta, Citi Priority, Citigold i Citigold Private Client. "Będzie dotyczyć tych osób, które założą rachunek po 20 sierpnia 2020 r. i będzie ona uzależniona od salda rachunku. Jeżeli na rachunku nie będzie pieniędzy, to bank nie będzie pobierał opłaty. Kwota będzie rosła, wraz ze wzrostem  oszczędności na rachunku. I tak na przykład przy kwocie do 20 tys. euro opłata wyniesie 18 zł, przy 100 tys. 90 zł, a powyżej 100 tys. aż 180 zł" - wylicza bankier.pl

Jak informuje bankier.pl, podobne opłaty wprowadzają Alior Bank oraz PKO BP. W przypadku PKO BP opłata w przypadku niewiele zarabiających osób może przewyższać zyski z odsetek, co równa się ujemnemu oprocentowaniu. Za to w Alior Banku zgodnie z wyliczeniami opartymi na  wskaźniku WIBOR 1M także mielibyśmy do czynienia z ujemnym oprocentowaniem, którego jednak bank nie nalicza, zatem stawka wynosi 0%. Dodatkowo ze względu na inflację oszczędności wszystkich Polaków mają coraz mniejszą siłę nabywczą, przez co stają się mniejsze, nawet jeśli nominalnie pozostają na tym samym poziomie.

Tagi:

Alior BankPKO BPlokatakonta bankoweOszczędności

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Od 1 lipca wzrosną pensje, wiemy, o ile więcej pieniędzy trafi do kieszeni Polaków

Finanse

Możesz dostać nawet 1340 zł dodatku do emerytury za urodzenie dzieci

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Wiceminister wyjaśnia jakie są szanse na dobrowolny ZUS w Polsce

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Finanse

Jak wysoką emeryturę będzie miał król disco polo Zenek Martyniuk, a jaką Maryla Rodowicz

Czytaj więcej >
Kredyty do zwrotu

Finanse

Raty kredytów wzrosną już za kilka tygodni, przewidują eksperci

Czytaj więcej >

Finanse

1300 zł miesięcznie. Średnio tyle kosztuje nas utrzymanie mieszkania

Czytaj więcej >

Finanse

Ważny komunikat dla przedsiębiorców: za niezłożenie tej deklaracji zapłacą ZUS-owi karę w wys. 5 tys. zł

Czytaj więcej >