BiznesINFO.pl
Opieka psychiatryczna dzieci ze wsparciem rządu

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nareszcie mamy wielki przełom. Rząd przeznaczy 220 mln zł na opiekę nad dziećmi

20 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Opieka psychiatryczna dzieci stała się głównym punktem debaty politycznej. Ostatecznie rząd PiS postanowił dofinansować psychiatrię dzieci i młodzieży na kwotę 220 mln zł. Poprawa infrastruktury i zwiększenie dostępności świadczeń to tylko niektóre z elem

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są kulisy decyzji o dofinansowaniu psychiatrii

  • Ile pieniędzy rząd przeznaczy na opiekę psychiatryczną dzieci

  • Na czym ma polegać nowy rządowy program wsparcia

Opieka psychiatryczna dzieci jednak będzie dofinansowana

Opieka psychiatryczna dzieci miała otrzymać w tym roku dodatkowe 80 mln zł. Jednak we wtorek 19 stycznia posłowie PiS na komisji finansów postanowili odrzucić senacką poprawkę, która zakładała przyznanie dodatkowych pieniędzy. W ubiegłym tygodniu temu pomysłowi sprzeciwiło się także 47 senatorów PiS. Wśród nich znalazło się 6 lekarzy.

Zdarzenie to odbiło się głośnym echem wśród polskiego społeczeństwa. Zbulwersowani obywatele zwracali uwagę, że dzieci i młodzież są wyjątkowo narażeni na negatywne skutki konieczności odizolowania, wynikającej z pandemicznych obostrzeń. Politycy z Lewicy podkreślali, że systemowa zmiana funkcjonowania opieki psychiatrycznej dzieci jest niezbędna, ponieważ w Polsce brakuje lekarzy psychiatrii. Dla przykładu na Mazowszu na tysiąc małoletnich pacjentów psychiatrii przypada zaledwie trzech medyków.

W trakcie wczorajszej sesji pytań i odpowiedzi prezydent Andrzej Duda przekonywał, że trwają prace nad specjalnym programem wsparcia dla opieki psychiatrycznej dzieci. Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił jego założenia.

Miliony na opiekę psychiatryczną dzieci. Szczegóły nowego planu

Szef rządu oznajmił, że opieka psychiatryczna dzieci zostanie dofinansowana na kwotę 220 mln zł. Co więcej, władza przeznaczy 120 mln zł na poprawę infrastruktury, modernizację placówek i remonty. - To jest po ok. 3 mln zł na jeden oddział - oznajmił Morawiecki.

Jednak rządowy program wsparcia opieki psychiatrycznej dzieci to nie tylko korzyści finansowe. Portal bankier.pl podaje, że w ramach inicjatywy ma powstać bezpłatna, całodobowa infolinia. Małoletni będą mogli zgłaszać się po pomoc również za pośrednictwem specjalnego czatu oraz drogą mailową.

- Problemy, z którymi styka się młodzież, stykają się już dzieci, są ogromne i chcemy udostępnić wszystkie możliwe kanały komunikacji po to, żeby jak najmniej było, najlepiej w ogóle, samobójstw wśród dzieci i młodzieży, żeby otworzyć wszelkie możliwe mechanizmy wsparcia dla dzieci i młodzieży w tym bardzo trudnym czasie - przyznał premier.

Trzecim punktem nowej strategii ma być zwiększenie dostępności świadczeń. Zmiana systemowa ma opierać się na utworzeniu tzw. piramidy świadczeń. - Jej zbudowanie zaczyna się od zbudowania ośrodków środowiskowych, które w każdym powiecie będą świadczyły pomoc dzieciom, ale i rodzicom - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Portal pulsmedycy.pl tłumaczy, że drugi poziom to środowiskowe centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, w których małoletni mogą skorzystać z dziennej opieki lekarzy. Na szczycie piramidy figuruje ośrodek wyspecjalizowany, gdzie opieka psychiatryczna dzieci przybiera charakter całodobowy.

Z pieniędzy mają zostać sfinansowane także szkolenia. W ten sposób rząd zamierzać poprawić cały system, aby efektywnie zwalczać problemy, z którymi zmagają się małoletni. - Po czwarte uruchomienie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych. Myślę, że wszyscy rodzice bez wyjątku wiedzą, jak to jest groźne uzależnienie od komputera, od jakiegoś telefonu. Dzisiaj w szczególności w czasie epidemii jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej - dodał Morawiecki.

Przy okazji premier przypomniał, że w ubiegłym roku opieka psychiatryczna dzieci została dofinansowana na łączną kwotę przekraczającą 400 mln zł. - Zwiększyliśmy łączną liczbę placówek udzielających świadczeń dzieciom i rodzicom z 365 do 562, a więc o ponad 50 proc. w ciągu jednego roku - wyznał szef rządu. Kontynuowanie prac w tym zakresie przerwał koronawirus.

Przedstawiciele władzy przekonywali, że są świadomi trudności, z jakimi zmagają się małoletni w trakcie pandemii, a nowy program ma być tego dowodem. - Cieszę się, że również wokół tak ważnej sprawy, jak walka z problemami psychicznymi u naszych dzieci, u młodzieży związanymi z epidemią i nie związanymi z epidemią, walka z tym hejtem, który się w internecie pojawia, że buduje się wokół tego konsensus społeczny, konsensus polityczny - mówił Morawiecki.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Pawel Wodzynski/East News

Polska i Świat

Polska kupuje gigantyczną ilość uzbrojenia z Korei Południowej. Kaczyński tłumaczy dlaczego

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Rosyjska Duma Państwowa poparła aneksję terytoriów Ukrainy. Jednomyślne poparcie

Czytaj więcej >
przychodnia

Polska i Świat

NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki: W Polsce są tylko dwie partie, a Niemcy niech sami zbierają szparagi

Polska i Świat

Morawiecki: Atak terrorystyczny na gazociągi Nord Stream jest najprawdopodobniej dziełem służb rosyjskich

Czytaj więcej >
fot. HANDOUT/AFP/East News

Polska i Świat

Prezydent Zełenski odwołał planowany jesienny pobór do armii

Czytaj więcej >
Joachim Brudziński

Polska i Świat

Kolejne dopłaty do węgla. Zapowiedź wiceprezesa PiS

Czytaj więcej >