BiznesINFO.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nareszcie mamy wielki przełom. Rząd przeznaczy 220 mln zł na opiekę nad dziećmi

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są kulisy decyzji o dofinansowaniu psychiatrii

  • Ile pieniędzy rząd przeznaczy na opiekę psychiatryczną dzieci

  • Na czym ma polegać nowy rządowy program wsparcia

Opieka psychiatryczna dzieci jednak będzie dofinansowana

Opieka psychiatryczna dzieci miała otrzymać w tym roku dodatkowe 80 mln zł. Jednak we wtorek 19 stycznia posłowie PiS na komisji finansów postanowili odrzucić senacką poprawkę, która zakładała przyznanie dodatkowych pieniędzy. W ubiegłym tygodniu temu pomysłowi sprzeciwiło się także 47 senatorów PiS. Wśród nich znalazło się 6 lekarzy.

Zdarzenie to odbiło się głośnym echem wśród polskiego społeczeństwa. Zbulwersowani obywatele zwracali uwagę, że dzieci i młodzież są wyjątkowo narażeni na negatywne skutki konieczności odizolowania, wynikającej z pandemicznych obostrzeń. Politycy z Lewicy podkreślali, że systemowa zmiana funkcjonowania opieki psychiatrycznej dzieci jest niezbędna, ponieważ w Polsce brakuje lekarzy psychiatrii. Dla przykładu na Mazowszu na tysiąc małoletnich pacjentów psychiatrii przypada zaledwie trzech medyków.

W trakcie wczorajszej sesji pytań i odpowiedzi prezydent Andrzej Duda przekonywał, że trwają prace nad specjalnym programem wsparcia dla opieki psychiatrycznej dzieci. Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił jego założenia.

Miliony na opiekę psychiatryczną dzieci. Szczegóły nowego planu

Szef rządu oznajmił, że opieka psychiatryczna dzieci zostanie dofinansowana na kwotę 220 mln zł. Co więcej, władza przeznaczy 120 mln zł na poprawę infrastruktury, modernizację placówek i remonty. - To jest po ok. 3 mln zł na jeden oddział - oznajmił Morawiecki.

Jednak rządowy program wsparcia opieki psychiatrycznej dzieci to nie tylko korzyści finansowe. Portal bankier.pl podaje, że w ramach inicjatywy ma powstać bezpłatna, całodobowa infolinia. Małoletni będą mogli zgłaszać się po pomoc również za pośrednictwem specjalnego czatu oraz drogą mailową.

- Problemy, z którymi styka się młodzież, stykają się już dzieci, są ogromne i chcemy udostępnić wszystkie możliwe kanały komunikacji po to, żeby jak najmniej było, najlepiej w ogóle, samobójstw wśród dzieci i młodzieży, żeby otworzyć wszelkie możliwe mechanizmy wsparcia dla dzieci i młodzieży w tym bardzo trudnym czasie - przyznał premier.

Trzecim punktem nowej strategii ma być zwiększenie dostępności świadczeń. Zmiana systemowa ma opierać się na utworzeniu tzw. piramidy świadczeń. - Jej zbudowanie zaczyna się od zbudowania ośrodków środowiskowych, które w każdym powiecie będą świadczyły pomoc dzieciom, ale i rodzicom - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Portal pulsmedycy.pl tłumaczy, że drugi poziom to środowiskowe centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, w których małoletni mogą skorzystać z dziennej opieki lekarzy. Na szczycie piramidy figuruje ośrodek wyspecjalizowany, gdzie opieka psychiatryczna dzieci przybiera charakter całodobowy.

Z pieniędzy mają zostać sfinansowane także szkolenia. W ten sposób rząd zamierzać poprawić cały system, aby efektywnie zwalczać problemy, z którymi zmagają się małoletni. - Po czwarte uruchomienie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych. Myślę, że wszyscy rodzice bez wyjątku wiedzą, jak to jest groźne uzależnienie od komputera, od jakiegoś telefonu. Dzisiaj w szczególności w czasie epidemii jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej - dodał Morawiecki.

Przy okazji premier przypomniał, że w ubiegłym roku opieka psychiatryczna dzieci została dofinansowana na łączną kwotę przekraczającą 400 mln zł. - Zwiększyliśmy łączną liczbę placówek udzielających świadczeń dzieciom i rodzicom z 365 do 562, a więc o ponad 50 proc. w ciągu jednego roku - wyznał szef rządu. Kontynuowanie prac w tym zakresie przerwał koronawirus.

Przedstawiciele władzy przekonywali, że są świadomi trudności, z jakimi zmagają się małoletni w trakcie pandemii, a nowy program ma być tego dowodem. - Cieszę się, że również wokół tak ważnej sprawy, jak walka z problemami psychicznymi u naszych dzieci, u młodzieży związanymi z epidemią i nie związanymi z epidemią, walka z tym hejtem, który się w internecie pojawia, że buduje się wokół tego konsensus społeczny, konsensus polityczny - mówił Morawiecki.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ogrom aplikacji ze zjadliwym wirusem, mamy listę. Sprawdź i natychmiast je odinstaluj
Czytaj więcej >

Handel

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Bezprawnie wykorzystano wizerunek Roberta Makłowicza. "Pokaźna kwota" zadośćuczynienia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziś pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Wiemy, gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PESEL cenniejszy od nazwiska. Coraz mniej osób wie, jak zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych
Czytaj więcej >

Handel

Znana amerykańska sieć restauracji niebawem wkroczy na polski rynek. Pierwsze otwarcie w lipcu
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Polska i Świat

Paweł Makowiec

Lotnicze giganty powracają. Były odstawione od początku pandemii
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Magdalena Madoń

Oszuści atakują, czyhają na klientów Żabki. Można stracić dużo pieniędzy
Czytaj więcej >
Turystyka

Paula Drechsler

Uwaga na lewe oferty wakacyjne. W internecie aż się od nich roi
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Polscy studenci z nietuzinkowym projektem. Będzie wspierał bezpieczeństwo psów
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Rząd chce opleść Polskę siecią. Przeznaczy na to nawet 10 mld zł
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sceny jak z horroru. Dron miał sam zdecydować o zabiciu człowieka
Czytaj więcej >