BiznesINFO.pl
By wSensie.tv - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47060569

By wSensie.tv - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47060569

Prezydent zabiega o wypłatę odszkodowań. Mogą trafić do ponad 350 tys. Polaków

31 Maja 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Wszystkie odszkodowania za zeszłoroczną suszę zostaną wypłacone rolnikom - zapewnił prezydent Andrzej Duda. I dodał, że rząd musi tego dopełnić, ponieważ odszkodowania to kwestia honoru polskiego państwa wobec rolników.

Odszkodowanie za suszę. Duda: cały czas o to zabiegam

W wywiadzie dla TVP1 prezydent stwierdził, że państwo musi być gotowe do pomocy rolnikom w przypadku klęsk żywiołowych i podkreślił, że w ubiegłym roku większość mniejszych gospodarstw dostała odszkodowanie suszowe, czyli za straty poniesione w wyniku suszy. Jego wypowiedzi cytuje Polska Agencja Prasowa.

Prezydent powiedział, że mimo trudnej sytuacji epidemicznej cały czas zabiega o to, by wszystkie odszkodowania zostały wypłacone, ponieważ to również kwestia honoru polskiego państwa wobec rolników. Andrzej Duda powiedział, że odszkodowania dla rolników są bardzo ważne i rząd “musi tego dopełnić”.

Duda: pilnowanie odszkodowań to mój obowiązek

Duda podkreślił, że dbanie i pilnowanie takich spraw jak odszkodowanie należy do szczególnych obowiązków prezydenta Rzeczypospolitej. I zwrócił uwagę, że jednym z rodzajów bezpieczeństwa jest bezpieczeństwo żywnościowe, a te zapewniają polscy rolnicy.

Prezydent mówił, że różne rządowe programy i inicjatywy mają wyrównać poziom i jakość życia między wielkimi miastami a polską wsią i mniejszymi miejscowościami.

- My dzisiaj ogromny nacisk kładziemy i to jest mój ogromnie ważny cel, żeby ten rozwój Polski był równy, żeby stworzyć także na wsi i w mniejszych miastach bardzo dobre warunki życia, żeby ludzie po prostu byli zadowoleni - powiedział Andrzej Duda, cytowany przez PAP.

I dodał, że on sam czuje się “patronem polskiej wsi”.

Ruszyły kolejne wypłaty odszkodowania za suszę

W kwietniu ARiMR przekazała, że zakończono pierwszy etap wypłat pomocy suszowej z nowej puli 280 mln zł. Jednocześnie rozpoczęto drugi etap wypłat. Po zeszłorocznej suszy rolnicy złożyli blisko 355 tys. wniosków o odszkodowanie za suszę w wysokości ponad 2,3 mld zł.

Odszkodowanie suszowe przysługuje producentom rolnym, których średni roczny dochód z prowadzonej działalności rolniczej spadł o ponad 30 procent przez wystąpienie suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Tagi:

Andrzej Dudarolnictwoodszkodowanie

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

 ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Emerytura Anny Grodzkiej. Była posłanka przyznaje, że kwota jest niska

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W niemieckich szkołach brakuje nauczycieli

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >