BiznesINFO.pl Twój portfel Odstąpienie od umowy zawartej na odległość
https://pixabay.com/pl/photos/pakiet-opakowania-pole-wysy%C5%82ka-1081709/

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość

8 czerwca 2021
Autor tekstu: Dominik Górecki

Zakup na Allegro lub innym sklepie internetowym czy zawarcie umowy z operatorem telewizji cyfrowej przez telefon – to przykłady umów zawartych na odległość. Jak możemy od nich odstąpić?

Dokonywanie zakupów na odległość jest coraz popularniejsze. Zwłaszcza teraz, gdy koronawirus stanowi realne zagrożenie, a restrykcje dotykają coraz więcej sklepów. Warto więc wiedzieć, z czym wiąże się umowa zawarta na odległość i w jaki sposób z niej ewentualnie zrezygnować.

Ile dni na odstąpienie?

Przede wszystkim konsument powinien pamiętać, że od umowy zawartej na odległość może odstąpić w terminie 14 dni od dnia dostarczenia do niego towaru. Nie musi przy tym podawać przyczyny. Odstąpienie od umowy zawartej na odległość nie jest specjalnie skomplikowane. Wystarczy w ciągu 14 dni od otrzymania towaru wysłać do sklepu, w którym dokonano zakupu, oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W niektórych przypadkach zamówienie realizowane jest częściowo. Wówczas termin na odstąpienie liczony jest od momentu dostawy ostatniej partii towaru. Z kolei gdy mówimy o dostawach ciągłych, 14-dniowy termin na odstąpienie zaczyna się od dnia zawarcia umowy.

Pisemnie czy telefonicznie?

Najpopularniejsza i zarazem najbezpieczniejsza jest forma pisemna. Najczęściej używamy do tego e-maila, do którego załączamy skan wydrukowanego, wypełnionego i podpisanego formularza zwrotu. Można również wydrukować formularz zwrotu i wysłać go do sklepu pocztą lub kurierem. Od umowy można także odstąpić telefonicznie, ale w tym przypadku istnieje pewnie niebezpieczeństwo, że sprzedawca potem zaprzeczy, że klient zrezygnował z umowy.

Skąd wziąć formularz?

Sprzedawcy bardzo często udostępniają klientom formularz zwrotu towaru. Jeżeli tak się nie stanie, możemy bez problemu użyć innego formularza zwrotu (np. dostępnego w internecie) albo po prostu samemu stworzyć oświadczenie.

Ile dni na odesłanie?

Gdy już wyślemy do sklepu oświadczenie o odstąpieniu od umowy, mamy kolejne 14 dni na odesłanie towaru. Zazwyczaj sprzedawcy informują o terminie na zwrot towaru w swoich regulaminach. Jeżeli takiej informacji nie ma, klient na odesłanie towaru ma aż rok.

Obserwuj nas w
autor
Dominik Górecki

Redaktor Dominik Górecki

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie